Yeni Bir Koronavirüs Varyantı Tespit Edildi: AY.4.2

Aşılanma oranının istenilen seviyede olmaması nedeniyle bir türlü üstesinden gelinemeyen koronavirüs pandemisinde yeni bir devir başlıyor üzere …

Yeni Bir Koronavirüs Varyantı Tespit Edildi: AY.4.2
  • 0
  • 0
  • 22 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Aşılanma oranının istenilen seviyede olmaması nedeniyle bir türlü üstesinden gelinemeyen koronavirüs pandemisinde yeni bir devir başlıyor üzere görünüyor. Çünkü bugüne dek 5 milyon civarında insanın hayatına mal olan virüsün yeni bir mutasyonu tespit edilmiş durumda. “AY.4.2” olarak isimlendirilen mutasyon, ülkelerde yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı.

AY.4.2, birinci defa İngiltere’de görülmüştü. Lakin dün, İsrail’de bir çocuğun da bu mutasyonlu virüsü taşıdığı açıklandı. Bu çocuğun ise Moldova’dan geldiği söz edildi. Ayrıyeten ABD’den de bahisle ilgili bir açıklama geldi. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, “Veritabanımızda bize rapor edilen 10’dan az hadise var.” tabirleri kullanıldı. ABD’li yetkililere nazaran bu varyant, ülkenin farklı farklı yerlerinde görüldü.

“Delta varyantından farklı değil”

İsrail Sıhhat Bakanlığı Genel Yöneticisi Nachman Ash, AY.4.2 ile ilgili kimi açıklamalarda bulundu. Bunun bir alt varyant olduğunu söz eden Ash, ayrıntılı çalışmaların yapılması gerektiğini lakin mevcut datalara nazaran bu varyantın Delta’dan pek de farklı olmadığını söyledi. En büyük sorun, AY.4.2’nin Delta’ya kıyasla daha bulaşıcı olabileceğinin düşünülmesi…

Tıp dünyası, AY.4.2 varyantının yeni bir dalgaya yol açabileceğini düşünüyor. Bilhassa de aşılama suratlarının düşmesi ve aşı olan insanların artık yapabilecekleri bir şeyin kalmaması, salgında yeni bir dalganın yaşanmasına neden olabilir. Uzmanlar bu yüzden, imkanı olan herkesin aşılanması gerektiğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir