Yanlışsız bilinen yanlışlar kilo vermeyi engelliyor

İstenilen ülkü kiloya ulaşmak için hayatımıza çeşitli beslenme heyetleri getiriyoruz. Pekala, etrafınızda gördüğünüz ya da internette okuduğunuz …

Yanlışsız bilinen yanlışlar kilo vermeyi engelliyor
  • 0
  • 2
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İstenilen ülkü kiloya ulaşmak için hayatımıza çeşitli beslenme heyetleri getiriyoruz. Pekala, etrafınızda gördüğünüz ya da internette okuduğunuz bilgileri hayatınıza dahil etmek için ne kadar güveniyorsunuz? Unutmayın ki, diyetler bireye ve şartlara nazaran değişkenlik gösterebilir, herkeste tıpkı sonuçları yaratmayabilir.

Klinik Diyetisyen Melisa Kara, günümüzde çabucak herkesin fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak istediğini fakat bazen diyet yaparken kulaktan dolma, palavra yanlış bilgilerin belirlenen maksadın gerçekleşmesine mani olduğunu tabir etti. Yaşanan zorlukların büyük bir kısmının diyet sırasında yapılan yanlışlardan kaynaklandığını söyleyen Kara, diyet hakkındaki yanlışsız bilinen yanlışları şöyle sıraladı:

1. Kahvaltıyı atlamak sorun olmaz

Kahvaltının iştah idaresinde ve kilo denetimindeki değeri büyüktür. Klasik peynir, ekmek, zeytin ve yumurtalı kahvaltı yapmak zorunda değilsiniz. Bir bardak süt yahut sütlü kahve ve yanında bir porsiyon meyveyle de kahvaltı yapabilirsiniz. Değerli olan kahvaltınızın içeriğinden çok uyandığınız andan itibaren metabolizmanızın harekete geçmesidir.

2. Öğün atlamak daha çabuk kilo verdirir

Günde iki öğün beslenmek aç kalmak manasına geldiğinden metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Bedeninizi bir odun sobası üzere düşünün, öğünlerinizi atlarsanız metabolizmanız kendini yavaşlatır ve kilo veremezsiniz.

3. Aç kalarak kilo verilebilir

Bedeni aç bırakarak zayıflamaya çalışmak en sık görülen yanlışlardandır. Aç kalarak yapılan diyetlerde zayıflama gerçekleştiği doğrudur. Fakat bu zayıflama prosedürü sağlıklı değildir ve aç kalmayı bıraktığınız vakit tekrar verdiğiniz kiloları alırsınız. Bu biçimde verilen kilolar bedenin yağ kütlesinden verilmez. Çoklukla bedende su ve kas kaybı oluşur, bu da zayıflama olarak düşünülür. Meğer metabolizmanın hızlanması için kendinizi aç bırakmamanız gerekir. Diyet esnasında sağlıklı orta öğünler yapmanız ve öğün atlamamanız kıymetlidir.

4. Esmer ekmek kilo aldırmaz

Kilo vermeyi hedefleyen neredeyse herkes öncelikle beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketmeye yönelir. Lakin esmer ekmeğin de kalorisi vardır ve hatta beyaz ekmekle birebirdir. Buradaki en değerli fark esmer ekmek beyaz ekmeğe nazaran posa içerdiğinden daha fazla tokluk hissi vermesidir.

5. Zeytinyağı kalorisiz olduğundan sınırsız tüketilebilir

Bütün yağlarda olduğu üzere zeytinyağında da kalori vardır ve 1 tatlı kaşığı yaklaşık 45 kalori içerir. Bu nedenle zeytinyağı fazla tüketildiğinde kilo alımına yol açar.

6. Diyet eserlerin kalorisi yoktur

Light eserler kalorisi sıfır değil, kalorisi azaltılmış eserlerdir. Birtakım diyet eserlerin kalorisi fazla, tuzu kısıtlanmış olabilir. Kimi diyet eserlerde de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmış lakin yağ ve un oranı artırılmış olabilir. Bu eserler diyete yalnızca yardımcıdır, önerildiği kadar tüketilmelidir.

7. Diyet yaparken bol meyve tüketilmelidir

Diyet yaparken en çok tüketmeniz gereken besinlerin başında birinci olarak sebzeler, sonra da meyveler gelir. Diyetteyken meyve tüketimi muhakkak ölçüde kaidedir. Meyvenin şekeri sizin düşündüğünüz üzere diyetinizi bozmaz. Burada değerli olan meyveyi porsiyon denetimi yaparak tüketmektir. Aksi halde gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalan bedeniniz bu diyet periyodunda ziyan görecektir.

8. Karbonhidrat diyetten büsbütün çıkarılmalıdır

İnsan bedeninin ana güç kaynağı karbonhidratlardır. Zayıflamak için karbonhidratı büsbütün kesmek bedene hakikat enerjiyi vermemek manasına gelir. Bu durumda beden, güç elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depolarını kullanılır. Yani şişmanlığın nedeni olan yağ dokusu olduğu üzere yerinde kalır. Üstelik olağan beslenmeye geçtiğinizde iki kat daha fazla kilo alırsınız.

9. Protein yüklü beslenmek sağlıklı kilo kaybı sağlar

Protein yüklü beslenmede, beden proteinleri sindirmek için çok fazla güç harcar ve zayıflama olabilir. Lakin proteinlerle birlikte çok fazla yağda metabolizmaya gireceği için, kan yağlarında yükselme ve koroner kalp hastalıkları ortaya çıkabilir, gut hastalığı gelişebilir. Ayrıyeten fazla protein tüketimi idrarla kalsiyum atımını da artırarak ve kemik erimesine sebep olabilir.

10. Bitki çayları zayıflatır

Bitki çaylarının yalnızca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı tesiri vardır. Hiçbir bitki çayı, sağlıklı bir diyet ve fizikî aktivite olmadan kilo vermeyi sağlamaz.

11. Açken spor yapmak daha süratli kilo verdirir

Spor esnasında insülin salınımı artacağından aç karnına spor yapıldığında kan şekeri düşecek ve rahatsızlık hissi oluşacaktır. Gerçek olan ise yemeklerden en geç 2 saat, en erken ise yarım saat sonra spor yapılmasıdır.

12. Akşam 6’dan sonra atıştırmak kilo aldırır

Gece ile sabah ortası en uzun öğün aralığıdır. Akşam 6’dan sonra bir şey tüketmemek bu süreyi daha da uzatacağından kan şekerinin düşmesine ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Bu nedenle kahvaltı da dahil öğünler ortasında en az 3 ila 5 saat boşluk bırakmak gerekir. Böylelikle en son öğünün ne vakit yendiğinin bir değeri kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir