Windows Xbox Uygulaması, Yükleme Klasörünü Değiştirmeye Müsaade Verecek

Microsoft’un, Microsoft Store’daki oyunlar için oyun yükleme tecrübesi ile PC için Xbox uygulamasını değiştirdiği ve bunları seçilen rastgele bir …

Windows Xbox Uygulaması, Yükleme Klasörünü Değiştirmeye Müsaade Verecek
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Microsoft’un, Microsoft Store’daki oyunlar için oyun yükleme tecrübesi ile PC için Xbox uygulamasını değiştirdiği ve bunları seçilen rastgele bir klasöre yüklemeye müsaade verdiği bildiriliyor. Bu değişim, husus PC oyunları olduğunda, Microsoft Store’u Steam’e daha çok benzeyen bir platform haline getirmek için de büyük bir adım olarak kabul edilebilir. Bilgiler, Microsoft’un planlarına aşina olan kaynaklara atıfta bulunan The Verge sitesinden geliyor. Ayrıyeten şirket, görünüşe nazaran raporu doğrulamış durumda.

Microsoft Store aracılığıyla yüklenen uygulamalara bakıldığında, uygulamaların yüklendiği klasör olarak karşımıza WindowsApps klasörü çıkmakta. Burası, tüm Microsoft Store uygulamalarının ve UWP uygulamalarının yüklendiği yer. Bu klasör nedeniyle kullanıcılar, rastgele bir değişiklik yapmak istediğinde sistem ayarları ile uğraşmak zorunda kalıyor. Oyunlar için düşündüğümüzde ise bu durumun yüklü oyunları farklı bir klasöre yahut şoföre yedeklemenin çok güç olduğu manasına gelmekte.

Microsoft, dahili olarak test edildiği bildirilen PC için Xbox uygulamasında yapılacak bir güncelleme ile bu durumu değiştirecek ve kullanıcıların oyunlarını istedikleri rastgele bir klasöre yahut şoföre yüklemelerine müsaade verecek. Kullanıcılar böylece, PC’lerini sıfırladıkları durumlarda yahut dahili depolama alanlarında yer kalmadığı durumlarda, oyunları tekrar indirmeye gerek kalmadan öbür klasörlere yedekleyebilecek.

Xbox uygulamasının ayrıyeten, bir oyunun belgelerini doğrulamak yahut onarmak için de seçenekler eklediği bildiriliyor. Bu nedenle, rastgele bir oyun bozulduğunda tüm oyunu silip tekrar yüklemek yerine yeni eklenen seçenekler kullanılarak, oyun tekrar çalışır hale getirilebilecek. Bu özellik de Steam üzere platformlarda desteklenen diğer bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Bir diğer yenilik ise oyunlara uygulanan modlar konusunda yapılmış. Birtakım mod imalcileri, yıllardır farklı varlıkları ve yesyeni içerikleri içerecek biçimde oyunları modifiye ediyor. Microsoft, uygulamadaki birtakım oyunlarda modlama takviyesine müsaade vererek bu topluluğu da benimsemeye başlamış üzere gözüküyor.

Son olarak The Verge tarafından yapılan habere karşılık olarak Microsoft, Xbox’taki oyunlara daha açık bir yaklaşım getirdiğini de doğrulamış durumda. Microsoft’ta Xbox tecrübeleri için program idaresi ortak yöneticisi olan Jason Beaumont, “Back 4 Blood, Age of Empires IV, Forza Horizon 5 ve Halo Infinite üzere şahane PC oyunlarını, çıktığı birinci gün Game Pass ile oyunculara sunduk. Bununla birlikte oyunculara, Xbox uygulamasındaki tecrübelerini kişiselleştirmeleri için daha fazla seçenek de sunmak istedik.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir