Viral Görüntü: Yalnızca 10 Dolara Türkiye’de Ne Alabilirsin?

Eylül ayının başında 8,27 düzeylerindeyken bir anda yükselmeye başlayan ve bugün 9,97 ile rekor kıran dolar kuru, enflasyonun da tesiriyle …

Viral Görüntü: Yalnızca 10 Dolara Türkiye’de Ne Alabilirsin?
  • 0
  • 0
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Eylül ayının başında 8,27 düzeylerindeyken bir anda yükselmeye başlayan ve bugün 9,97 ile rekor kıran dolar kuru, enflasyonun da tesiriyle Türkiye’deki her kesimde peşi sıra fiyat artışlarına neden oldu. Marketlerdeki eserlerin fiyatlarında %50’ye varan artışlar yaşandı, akaryakıtın litre fiyatı da global artışla birlikte kurun da tesiriyle neredeyse her hafta zamlandı.

Türk Lirasında yaşanan bedel kaybıyla yurt dışından Türkiye’ye gelen turistlerse çoğunluğumuzun tıpkı gün içinde satın alamayacağı şeyleri kendi kurlarıyla cüzi ölçülerde almaya başladı. Buna bir örnek, TikTok’ta 300 binden fazla takipçiye sahip Uptin isimli YouTuber’dan geldi. Uptin, “Türkiye’de 10 dolara ne alabilirsiniz?” sorusunu cevapladığı görüntüsüyle viral oldu.

Aktüel kurla 11 dolara alınabilecekler:

TikTok’ta 800 binden fazla kişi tarafından izlenen görüntüde Uptin, 1 dolar karşılığında kahvaltı için peynirli börek, 1,50 dolar karşılığında nar ve greyfurt suyu, 2 dolar karşılığında Starbucks’tan Chai Tea Latte, 2,50 dolar karşılığında tavuk dürüm, patates kızartması ve gazoz ve 4 dolar karşılığında da çikolata kaplı büyük bir lokum aldı. Uptin’in aldıkları, toplamda 11 dolar tuttu. Kendisi, yaptığı hesap kusurunu da görüntüsünün açıklamasında düzeltti.

Uptin’in görüntüsünde satın aldığı tüm eserlerin Türk Lirası cinsinden karşılığıysa yaklaşık 110 TL tutuyor. Toplumsal medyada Türkiye’ye dışarıdan gelen bireylerin çektiği benzeri bir görüntüyü, 2020 yılının temmuz ayında 4 TL’lik bir eseri alırken 8’e bölen birtakım şahıslarca görmüştük. O gün 8 olan euro/TL paritesi, bugün 11,37 düzeyinde süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir