Tedarik Kısıtlamaları Kimi Raspberry Pi Eserlerini de Vurdu

Raspberry Pi Kurucusu Eben Upton, Raspberry Pi aygıtların bile global çip kahrından etkilendiğini bildirdiği bir blog yazısı yayınladı. Raspberry …

Tedarik Kısıtlamaları Kimi Raspberry Pi Eserlerini de Vurdu
  • 0
  • 1
  • 22 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Raspberry Pi Kurucusu Eben Upton, Raspberry Pi aygıtların bile global çip kahrından etkilendiğini bildirdiği bir blog yazısı yayınladı. Raspberry Pi birinci kere 2 GB’lık Raspberry Pi 4’ün fiyatını artırma yoluna gidiyor ve 1 GB modeli tekrar geri dönüyor. Fakat Upton bunların sırf süreksiz tedbirler olduğunu belirtti.

Raspberry Pi, yaklaşık on yıldır değerli bir büyüme kaydetti ve tek kartlı bilgisayar meraklıları için düşük maliyetli tahliller sağladı. Fakat bu süreçte üretici birinci sefer fiyat artışına giderken Raspberry Pi 4 2 GB modelinin fiyatını 10 dolarlık artışla 45 dolara yükseltti. Bu artışın nedeni kıtlıklar ve COVID 19 nedeniyle sert darbe alan global tedarik zincirine bağlanıyor.

Haberler ayrıyeten Şubat 2020’de üretimi durdurulan Raspberry Pi 4 1 GB modelinin geri döndüğünü gösteriyor. 1 GB’lık model dertli olarak görülen devirde uygun fiyatlı eser boşluğunu dolduracak.

Bu küçük sistemler Sony tarafından Galler’deki Pencoed tesisinde üretiliyor. Sony ve Raspberry Pi grubunun ticari gayretlerine karşın 2021’de sadece 7 milyon adet eser üretileceği bildiriliyor.

Ayrıyeten Raspberry Pi 3 SoC’lerin üretildiği 40nm teknolojisini kullanan fabrikalara üretim kahrı yaşandığı söyleniyor. Bu bağlamda 40nm silikonun hudutlu stokları nedeniyle Compute Module 3, Compute Module 3+ ve Raspberry Pi 3 Model B’nin üretilmesine öncelik verilecek.

Fiyat artışı süreksiz ve Upton, şirketin önümüzdeki on iki ay boyunca Raspberry Pi 4 ve Compute Module 4’te kullanılan 28nm silikonları ellerinde bulunduracaklarını garanti ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir