Tanesi 25 Kuruştan Satılan Poşete de Artırım Kapıda

2018 yılında Etraf Kanunu’na eklenen Ek Husus 13 ile plastik alışveriş poşetlerinin fiyatlandırılmasına ait bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme …

Tanesi 25 Kuruştan Satılan Poşete de Artırım Kapıda
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

2018 yılında Etraf Kanunu’na eklenen Ek Husus 13 ile plastik alışveriş poşetlerinin fiyatlandırılmasına ait bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme, 1 Ocak 2019’da hayata geçti ve marketlerde evvelden fiyatsız olarak alınabilen poşetler, bu tarihten itibaren tanesi 25 kuruştan satılmaya başladı.

Poşetlerin Bakanlık tarafından sabit olarak belirlenen 25 kuruşluk fiyatsa ortadan geçen yıllara karşın güncellenmedi. Pekala poşet fiyatları, bilhassa bu yıl yaşadığımız fiyat artışlarından etkilenerek artışa gidecek mi? Bu sorunun karşılığı, Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl tarafından verildi.

Poşet fiyatlarının artmasına neden olacak vergi:

Kendi bloğunda yazı paylaşan Ozan Bingöl, poşetlere verilen 25 kuruşluk fiyatın 15 kuruşunun “geri kazanım iştirak hissesi” ismi altında Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na aktarılmaya başladığını belirtti. Kamuoyunda ‘poşet vergisi’ olarak isimlendirilen iştirak hissesi, poşetten alınan fiyat değişmese bile yıllar içinde değişiklik gösterdi. 25 kuruşluk poşetten

  • 2019’da 15 kuruş,
  • 2020’de 18 kuruş ve
  • 2021’de 19 kuruş geri kazanım iştirak hissesi alındı.

Vergi artışına bakacak olursak, poşet fiyatının 25 kuruşta kalması mümkün mü?

2872 sayılı kanunun Ek 11. Hususunda geri kazanım iştirak hissesinin Vergi Yol Kanunu’nun yinelenmiş 298. hususu kararları uyarınca tespit edilen ve ilan edilen yine değerleme oranında artırılarak uygulanacağı belirtilmekte. Bununla birlikte tekrar değerlemeyle hesaplanan vergi oranının küsuratı, hesaplanan meblağın %5’ini aşmadığı takdirde dikkate alınmadığı tabir edilmekte. Vergi oranlarının küsuratsız bir biçimde belirlenmesinin nedeni de bu.

2021 yılında 25 kuruş poşet için hesaplanan geri kazanım iştirak hissesi, bir evvelki yıldan belirlenen değerleme oranı %9,11 kadar artırılmıştı. Böylelikle 2021 için belirlenen ve poşetten alınacak geri kazanım iştirak hissesi 19,6398 olarak hesaplanmıştı. Küsurat, hesaplanan fiyatın %5’ini aşmadığından ötürü çıkarıldı ve geriye 19 kaldı.

Önümüzdeki yıl için yapılan hesapsa, poşetin fiyatının artma ihtimali olduğunu gösteriyor. Ozan Bingöl’ün açıklamasına nazaran bu yıl belirlenen yine değerleme oranı, evvelki yıllara nazaran çok daha yüksek bir düzeyde: %36,20. Bir evvelki yıl üzerinden hesap yapıldığında, önümüzdeki periyotta poşetlerden alınacak geri kazanım iştirak hissesi poşetin fiyatını da aşıyor:

  • 19 + (19 x %36,20) = 25,878 kuruş (küsurat çıkarıldığında 25 kuruş)

Poşet fiyatının bir de %18 KDV’si de hesaba katıldığında poşetten alınacak meblağ, sadece vergiler hesaba alındığında 29,5 kuruşa yükseliyor. Bu da poşetin satış fiyatının 29,5 kuruştan aşağı olamayacağını gösteriyor.

2872 sayılı kanunun tıpkı hususunda “Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen fiyatları yarısına kadar artırmaya yahut indirmeye yetkilidir.” tabiri yer almakta. Bu da bu durumun lakin Cumhurbaşkanı yetkisiyle engellenebiliyor.

Pekala poşet kaç kuruş olacak?

Cumhurbaşkanı, geri kazanım iştirak hissesi hesabı ile ilgili yetkisini kullanmazsa poşetin vergisel taban fiyatı 29,5 kuruş olacak. Bunun üzerine poşetin maliyeti de eklendiğinde bir poşet, 35 ila 50 kuruş ortasında bir fiyata sahip olabilir. Ancak Cumhurbaşkanı yetkisi kullanılırsa poşetten alınan geri kazanım iştirak hissesi ölçüsünü düşer ve poşetin fiyatı 25 kuruşta sabit olmaya devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir