Sigarayı 15 yıl evvel bıraksanız da tesiri devam edebiliyor

Akciğer kanseri, dünyada erkeklerde en sık ve bayanlarda ikinci sıkla görülebilen vefata neden olan kanser tiplerinden biridir. Kanserin …

Sigarayı 15 yıl evvel bıraksanız da tesiri devam edebiliyor
  • 0
  • 0
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Akciğer kanseri, dünyada erkeklerde en sık ve bayanlarda ikinci sıkla görülebilen vefata neden olan kanser tiplerinden biridir. Kanserin gelişmesinde tanımlanan risk faktörleri ortasında başta sigara kullanımı, hava kirliği, unsur kullanımı ve radyasyon ışınları gelebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya nazaran yıllık 230 bin bireye akciğer kanseri tanısı konulan hasta ve 140 bin kişinin akciğer kanseri nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

Bilhassa 55-74 yaşında olup en az 30 paket/yıl sigara içen yahut 15 yıl evvel sigarayı bırakan, şikayeti olmayan bireylere yıllık düşük doz bilgisayarlı tomografi yapılması gerekmektedir. Bu sayede, kuşkulu durumlar incelenebilir ve kanser çok erken evrede teşhis edilerek muvaffakiyet oranı artırılabilir.

Erken teşhis kıymetli

Akciğer kanseri, bilgisayarlı tomografi, PET yahut Fiberoptik bronkoskopi ile hastalığın hangi evre olduğu tespit edilebilir. Akciğer kanseri erken teşhis edildiği takdirde cerrahi tekniklerle kişi hastalıktan büsbütün kurtulabilir. Geç evrede yakalanan hastaların tedavisinde ise son yıllarda gelişmiş tedavi sistemleri (hedefe yönelik tedavi, immünoterapi) ile hastalığın sağ kalım oranına önemli katkı sağlamaktadır. Akciğer kanserinin tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi kullanılmaktadır. Lakin son yıllarda akciğer kanserinde hem aktif hem de kemoterapiye nazaran daha az yan tesirlere sahip akıllı ilaçlar ve immünoterapi geliştirilmiştir.

Ameliyat sonrasında evreye uygun olarak uygulanan kemoterapi tedavisi ile hastalığın tekrarlanmasını engelleyebilir. Akciğer kanserine karşı aşı formülünün de tesirli olabilir. Yeniden de, hastanın aşı sisteminden evvel kemoterapi ve radyoterapi alması bu tedavi tekniklerinden sonuç alınamazsa aşı yolu denenmesi daha doğrudur.

A, C, D vitamininden varlıklı besinler tüketilmeli

Akciğer kanserinin en değerli belirtileri ortasında uzun periyodik öksürük, ağızdan kan gelmesi ve nefes darlığı üzere belirtiler, kendini göstermeye başlar. Ses kısıklığı, kol ve göğüste ağrı, iştahsızlık ve kilo kaybı görüldüğünde ise, hastalığın ileri evrede olma ihtimalinin yüksektir. Bu durumda olan şahısların ameliyat olma talihleri olmayabilir.

Beden bağışıklığı hastalığa yakalanma da kıymetli bir etkendir. Akciğer kanserlerinde beslenme hayli kıymetlidir. Çoklukla hastaların anti-oksidan özelliği taşıyan besinler, yani A ve C vitamini olan yiyecekleri tüketmeleri tavsiye edilir. Günlük kuruyemişlerden ceviz, badem, zerdaçal, günde en az 2 bardak yoğurt tüketilmeli, haftada 2 gün balık kesinlikle yemelidirler. Günde 2 litre su içmek çok kıymetli, günlük en az 20 dakikalık hafif bir idman ve yürüyüş, yeterli bir uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesinde kıymetli rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir