Samsung’dan yuvarlanan ekran için değerli patent

Samsung, Oppo’nun ateşini yaktığı lakin bir türlü gerçeğe dönüşmeyen yuvarlanan ekran için atağa geçti. Aslında daha evvel Apple’ın bile bu …

Samsung’dan yuvarlanan ekran için değerli patent
  • 0
  • 4
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Samsung, Oppo’nun ateşini yaktığı lakin bir türlü gerçeğe dönüşmeyen yuvarlanan ekran için atağa geçti. Aslında daha evvel Apple’ın bile bu hususta bir patenti gündeme geldi. Artık ise Samsung’un yuvarlanan telefon için yola çıktığı ve hayli ayrıntılı bir patent aldığı sızdı.

Samsung yuvarlanan ve genişleyen ekran patenti neler anlatıyor?

Katlanabilen ekranlar son vakitlerde epey tanınan olsa da, menteşelerin vakitle yıpranması en büyük meselelerden biri. Samsung’un da bilhassa birinci Galaxy Fold tecrübesinde bu menteşenin ne kadar hassas olduğu ortaya çıktı. Her ne kadar üreticiler çok daha güçlü menteşeler üretmeye başlasa da menteşe sıkıntıları çözülmüş değil. Bu manada yuvarlanan ekran, katlanır telefonlar için çok daha düzgün bir tahlil olabilir.

Samsung yuvarlanan ve genişleyen ekran patenti, epeyce ayrıntılı. Patentte, ekranın içeriye gerçek büküldüğü görülüyor. Bu bükülmeyi sağlayan ise bir menteşe yerine motorlu bir döndürme aksamı. Patente nazaran telefon genişlemediği vakit artık ki Galaxy Fold üzere 6 inç üzere bir boyuta sahip olacak. Tekrar bu ekran genişlediği vakit 7 inç üzerinde bir tablet boyutu ile karşımıza çıkacak.


Samsung yuvarlanan ekran patenti epeyce detaylı

Samsung’ta tıpkı Apple üzere kıymetli yeni teknolojiler konusunda kendi patentlerini alıyor. Aslında bu yılın Ağustos ayında da Samsung’un yuvarlanan ve genişleyen ekran için patent aldığı ortaya çıkmıştı. Bu yeni patent ise Samsung’un yuvarlanan ekran için çok önemli çalıştığını ortaya koydu.

Oppo X aslında konsept olarak karşımıza çıksa da, birinci yuvarlanan ve genişleyen ekranlı telefon modeliydi. Uzun müddettir ses seda çıkmayan model, tahminen de Oppo’nun katlanır ekranlı birinci telefonu olacak. Tekrar bu hususta birinci adımı atan bir öteki marka ise LG oldu. Akıllı telefon piyasasından çekilen firma bu projeyi gerçekleştirememiş olsa da, gelecek için değerli bir adım atmış oldu.

Yuvarlanan ekranlar bilhassa katlanan ekranların nahoş kat müsaadeden kurtulmasını da sağlayacak. Menteşe ortasına giren tozların çıkmaması da bu telefonların ömürlerini etkileyen etmenlerden biri. Pekala siz ne düşünüyorsunuz, tablet telefon ortası yuvarlanan ekranlı telefonlar nitekim de geleceğin teknolojisi olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir