Kripto Para Yatırımcısının 126 Bin Doları Ortadan Kayboldu

Kripto paraların bilhassa son iki yıl içinde yaşadığı yükselişle birlikte popülerlikleri de arttı. Elbette bu popülerlik, beraberinde çeşitli …

Kripto Para Yatırımcısının 126 Bin Doları Ortadan Kayboldu
  • 0
  • 0
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Kripto paraların bilhassa son iki yıl içinde yaşadığı yükselişle birlikte popülerlikleri de arttı. Elbette bu popülerlik, beraberinde çeşitli dolandırıcılık ve hırsızlık tekniklerini getirdi. Bugüne kadar da kripto paralardan yapılan tarihi dolandırıcılıkları ve kullanıcıların paralarının çalınmasını tekraren gördük. Bugün, bunların ortasına bir yenisi daha eklendi.

r10.net’te paylaşım yapan ‘hizlimakale’ isimli bir kullanıcı, kripto para cüzdanı uygulaması Metamask üzerinde yaşadığı bir hırsızlık olayını anlattı. Kullanıcı, Binance hesabından yaklaşık bir yıldır kullandığı Metamask’a 126 bin dolar gönderdiğini ve paranın meselesiz bir biçimde ulaştığını belirtti. Lakin para, kendisi uyuduktan sonra artık hesabında yoktu.

Hesaptaki paralarla ufak ufak süreçler yapıldı:

Tüm parasının kaybolduğunu gören kullanıcı, Bscscan’e girerek cüzdanından yapılan transferleri denetim etti. Kullanıcı, dolandırıcının hesap üzerinde pahası 60 ila 200 dolar ortasında olan birçok süreç gerçekleştirdiğini gördü. Bu süreçler hakkındaysa Metamask üzerinden kendisine hiçbir bildirim gelmiyordu. Kullanıcı, sadece Pancakeswap ile kullandığı Metamask hesabının hacklendiğini öne sürdü.

Pekala bu olay neden gerçekleşmiş olabilir?

14 yıldır bilişim kesiminde olduğunu belirten kullanıcı, hiçbir biçimde korsan yazılıma bulaşmadığını, dolandırıcı sitelerine giriş yapmadığını söyleyerek durumun Pancakeswap ya da Metamask’taki güvenlik açıklarından kaynaklanıyor olabileceğini öne sürdü.

Olayı gören öteki internet kullanıcılarıysa bunun kullanıcı yanlışı olabileceğini de savundu. Metamask, kripto para cüzdanınızın internet sitelerine bağlanmasına imkân tanıyor. 126 bin dolarını kaybeden kullanıcının da kazara yahut fark etmeden kripto para cüzdanlarını ele geçiren dolandırıcıların internet sitelerini cüzdanına bağlamış olabileceğini, en sonunda da Cüzdanın bağlanmasıyla birlikte dolandırıcılar da cüzdana erişerek içini boşalttığını savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir