Kiraladığı Aracı Gününde Teslim Etmeyen Vatandaşa Mahpus

İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir karara imza attı. Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Fair Play Kurulu …

Kiraladığı Aracı Gününde Teslim Etmeyen Vatandaşa Mahpus
  • 0
  • 0
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir karara imza attı. Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Fair Play Kurulu eski Lideri Murat Faruk Özbay ile Özbay’ın yıllardır araç kiraladığı şirket ortasındaki uyuşmazlığı inceleyen mahkeme, Özbay’a kiraladığı aracı vaktinde teslim etmediği için mahpus cezası verdi. Savcının bile itiraz ettiği karar, vatandaşlarda telaş uyandırdı.

Edinilen bilgilere nazaran Murat Faruk Özbay, şirketi üzerinden mutabakatlı olduğu bir araç kiralama şirketinden 2 yıl vadeli araç kiraladı. Fakat kiralamadan 7-8 ay sonra ödemelerde aksama yaşanmaya başladı. Bunun üzerine harekete geçen şirket, ihtar çekerek hem gecikmiş olan borcun hem de kontrata husus olan borcun tamamının ödenmesini, ayrıyeten arabanın de derhal teslim edilmesini istedi. Bunun üzerine gecikmiş durumdaki 8 bin 906 lira ile mukavelenin geri kalan kısmı olan 52 bin 923 lirayı ödeyen Faruk Özbay, aracın İstanbul’da olmadığını, İstanbul’a gelince teslim edeceğini söyledi. Bu açıklamayı beğenmeyen kiralama şirketi, bu kere de kabahat duyurusuna bulunma yoluna gitti.

Hizmet nedeni ile itimadı berbata kullanma hatasından karar verildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat yapan şirket, Murat Faruk Özbay’ın itimadı berbata kullanma, emniyeti suiistimal ve dolandırıcılık cürümlerini işlediğini ileri sürdü. Savcı ve Özbay’ın avukatı ise bu hususta rastgele bir cürüm ögesi olmadığını savundu. Fakat mahkeme, Özbay’ın itimadı berbata kullandığına kanaat getirdi. 1 yıl mahpus cezası ve 5 bin TL de idari para cezası uygulanmasına karar veren mahkeme, mahpus cezasını isimli sicil kaydı olmaması ve duruşmadaki tavır nedeniyle 3 ay 10 güne indirdi. Karar açıklamasını geriye bırakan mahkeme, Özbay’ın 5 yıl kontrole tabi olmasına karar verdi.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Murat Faruk Özbay, “İlerleyen vakitlerde firmamızda maddi manada düşünce oldu. Üç defa, aylık ödemelerde 15-20 günlük sarkmalar oldu. Biz firma ile görüştük. Makus bir niyet olmadığını, eski bir müşteri olduğumuzu söyledik. Aracın teslim edilmesini istediler. O sırada araç İstanbul dışındaydı. Biraz beklemelerini rica ettik ve araç gelince teslim ettik.” sözlerini kullandı. Özbay’ın avukatı Müslüm Karataş ise “25 yıllık avukatım bu türlü bir ceza görmedim. Karar bize şok geçirtti. Bu karar, araç yahut mesken kiralayan mesken herkesi ilgilendiriyor. Karar, aracı teslim etmeyen yahut konutu vaktinde boşaltmayan herkesin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. Hem biz hem duruşma savcısı karara itiraz ettik. Lakin, ilgili ağır ceza mahkemesi ret kararı verdi. Böylelikle karar katılaştı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir