iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir?

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir? Rehberimizde bu mevzuya değiniyoruz. Domain Name System sözünün baş harflerinden oluşan DNS basitçe …

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir?
 • 0
 • 2
 • 30 Eylül 2021
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir? Rehberimizde bu mevzuya değiniyoruz. Domain Name System sözünün baş harflerinden oluşan DNS basitçe, host isimlerini IP adresine dönüştürmekle vazifelidir. Bu host isimleri 256 karaktere kadar çıkabildiğinden, akılda tutulması çok güç ve karmaşıktır. Örneğin şayet DNS’ler olmasaydı; ShiftDelete.Net’e girmek için, tarayıcınızın adres çubuğuna 34.542.537.354 üzere bir IP adresi yazmak zorunda kalacaktınız.

Pekala neden DNS değiştirme sürecine gereksinim duyarız? İnternet servis sağlayıcılar (ISP) çoklukla bir web sitesini engelleyecekleri vakit DNS sunucularını filtrelemeyi tercih ederler. İşte bu türlü durumlarda Android, iPhone, Windows fark etmeksizin tüm aygıtlarda DNS değiştirme yoluna giderek kelam konusu manisi aşmak mümkündür. DNS değiştirmedeki bir öteki münasebet de: gaye siteye daha süratli giriş yapmak, en azından ortadaki DNS kaynaklı yavaşlığı ortadan kaldırmaktır.

iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Süreçlere geçmeden bilmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle, iOS işletim sistemi hücresel datanın DNS ayarlarını değiştirmeye müsaade vermiyor. Sırf Wi-Fi’ye bağlıyken farklı sunucular seçebiliyorsunuz. Ayrıyeten yapacağınız ayarlamalar telefon genelinde değil, kelam konusu ağ özelinde uygulanıyor. Yani X ağında yaptığınız DNS değişikliği başka ağlar için geçerli olmuyor.

Öte yandan DNS değiştirmeye başlamadan önce hangi sunucuları kullanacağınızı da kararlaştırmalısınız. En tanınan sunucular, Google DNS ve OpenDNS tarafından sağlanan adreslerdir. Google’ın DNS’sine 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 üzerinden erişebilirken, OpenDNS’ye ise 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini yazarak ulaşabilirsiniz. Elbette tercih ettiğiniz öbür sunucular da kullanabilirsiniz.

iPhone DNS ayarları değiştirme:

 1. Telefonunuzdan Ayarlar’ı açın.
 2. Wi-Fi’ye dokunun.
 3. DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz Wi-Fi ağının yanındaki mavi renkli “i” simgesine dokunun.
 4. Sayfanın en altındaki “DNS’i ayarla” kısmına girin.
 5. Mevcut DNS’yi kaldırın ve ‘Sunucu ekle’ye basıp kendi DNS adresinizi yazın.

Tek bir satıra hem birincil sunucuyu hem de alternatif sunucuyu yazabilirsiniz. Her ikisini de virgülle ayırmanız kâfi olacaktır. Örneğin Google DNS’yi kullanmak istediğinizde; 8.8.8.8, 8.8.4.4 biçiminde yazmanız gerekiyor. Tamamladıktan sonra Kaydet butonuna tıklamayı unutmayın.

Alternatif olarak ‘Cloudflare: 1.1.1.1’ üzere DNS’yi otomatik olarak değiştiren uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Lakin bunların güvenilirliği konusunda rastgele bir garanti veremiyoruz. Her önünüze gelen DNS’yi kullanmamanızda yarar var. Çünkü internet trafiğinizin meraklı gözlerin eline geçme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir