İnternette Samuray Kılıcı Satılmasının Türel Boyutu

Tanınan bir internet sitesinde 849 liraya satılan bir samuray kılıcının altında, tek vuruşta birden fazla pet şişeyi ikiye böldüğü bir görüntü …

İnternette Samuray Kılıcı Satılmasının Türel Boyutu
  • 0
  • 4
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Tanınan bir internet sitesinde 849 liraya satılan bir samuray kılıcının altında, tek vuruşta birden fazla pet şişeyi ikiye böldüğü bir görüntü yer alıyor. Bir diğer ilanda ise kılıcın her iki yüzünün de itina ile keskinleştirildiğinin yazılı olduğu görülürken, yaşa ya da alıcının kim olduğuna bakmaksızın eserler kolay kolay satılıyor.

6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Öbür Aletler Hakkında Kanunda, “Ateşli silahlarla mermilerinin ve bıçaklarla salt taarruz ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış bulunan öteki aletlerin memlekete sokulması, yapılması, satılması, satın alınması, taşınması yahut bulundurulması yasaktır” deniliyor. Kanun’a 1979 yılında yapılan değişiklikle silah isimleri tek tek sayılarak şu ekleme yapılıyor: “Kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli yahut zinciri, muşta ile salt atak ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki gibisi aletlerin imali, satılması, satın alınması, taşınması ve bulundurulması yasaktır.”

Avukat Oktay Keskin, kılıç ve gibisi bıçakların vahim nitelikte silahlar olduğunu söylerken, yargılamalarda çakıların bile vahim nitelikte silah sayıldığıyla ilgili onlarca karar olduğunu anlattı. Oktay Keskin, kılıç satışını şöyle yorumluyor:

“6316 sayılı kanun açık. Bunların imalatı ve satışı yasak. Fakat birçok vahim nitelikte bu ve gibisi silahlar internet üzerinden kolaylıkla satılabiliyor. Yasanın etrafından dolanıp bunlar için ikramlık eşya diyorlar. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor. Halbuki ki polisin yaptığı uygulamalarda üzerinizde çakı bile bulunsa bununla ilgili tutanak tutulur. Önlem almak kural.”

Hukuk, kılıç satışları ve imalatı için ne diyor?

Avukat Hüseyin Ersöz: 6136 Sayılı Kanun yalnızca ateşli silahlara ait olmayıp bıçaklar ile atak ya da savunma emelli yapılmış aletlerin Türkiye’ye sokulması, satılması, satın alınması ya da üretilmesini yasaklayan kararlar içermektedir. Bu çerçevede ‘samuray kılıcı’ olarak isimlendirilen atak emelli alet de yasak eşyalar ortasında yer almaktadır. Kanun’un 14/1. hususunda düzenlenen hatanın cezası ise 2-5 yıl ortasında mahpus ve 200 güne kadar para cezasıdır. Bu aletlerin ‘hediyelik eşya’ ismi altında satılması ise Kanun’un 15. unsurunda yasaklanmış ve kabahat olarak nitelendirilmiştir. Bu kabahatin cezası ise 6 ay-1 yıl ortasında mahpus ve 25 güne kadar isimli para cezasıdır.

Avukat Erdal Kılbaşoğlu: 6136 sayılı yasanın 4’üncü hususuna nazaran ülke içinde kılıç yapılması yasaktır. Yalnızca bir sanat yahut mesleğin icrası için kullanılması mecburî bulunanların imaline İçişleri Bakanlığı’nca yapılacak bir yönetmelikte belirlenen kurallara nazaran müsaade verilir.

Kesici/delici özelliği olmayan, dekoratif emelli imitasyon eserler için bir sınırlama yok.

Gökhan Ahi (Avukat): Kesici delici özelliği olmayan, dekoratif hedefli imitasyon eserler için bir sınırlama yok lakin tüm özellikleriyle ‘saldırı ve savunmada kullanılmaya’ müsait olan, kanuna nazaran tarifi yapılan bıçak ve aletlerin satılması, satın alınması, taşınması ve bulundurulması yasaktır. Bu cins aletler yalnızca ruhsatlı avcılık ve silah dükkânlarında doküman ile satılabilir.

Bu çeşit kılıçların antika kıymeti varsa, tarihi pahası varsa yurt dışından getirtilebilir.

Adil Serdar Saçan (Eski Organize Hatalarla Uğraş Şube Müdürü ve avukat): Bu tıp kılıçları yurt dışından getirebilmek için antika kıymeti olması gerek. Bu cins kılıçların şayet antika kıymeti varsa, tarihi kıymeti varsa yurt dışından getirtilebilir.

Türel düzenlemelerle yasaklanmış olsa da hâlâ kontrolsüz bir formda satışının yapıldığı görülüyor.

“Kılıç satışı yasaklansa bile öldürmek isteyen taşla da ekmek bıçağıyla da öldürür” niyetini savunan bireylere şunu hatırlatmakta yarar var: Katil, sinemalarda görüp özendiği için bu kılıçlardan alıp cinayet işlediğini itiraf etti. Bu mantık savunulursa taramalı tüfeklerin, keskin nişancı tüfeğinin de yaşa yahut sabıka kaydına bakmadan herkese açık bir halde satılması gerekirdi. Umarız ki bu hususta hemen bir kontrol, düzenleme getirilerek bu tehlikeli eserlerin satışı yasaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir