Güneş Sistemindeki En Büyük 42 Göktaşı Fotoğraflandı

Bilinen uzayın içinde, milyarlarca gezegen ve göktaşı bulunuyor. Bu göktaşlarından kimileri ise bizim güneş sistemimizde bulunuyor ve her biri …

Güneş Sistemindeki En Büyük 42 Göktaşı Fotoğraflandı
  • 0
  • 0
  • 14 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Bilinen uzayın içinde, milyarlarca gezegen ve göktaşı bulunuyor. Bu göktaşlarından kimileri ise bizim güneş sistemimizde bulunuyor ve her biri gezegenimiz için tahminen bir gün tehdit oluşturabilir.

Bu göktaşlarının kimileri küçükken kimileri ise epey büyük. Bir küme araştırmacı ise en büyük 42 göktaşını gözlemleyerek listeledi bu göktaşlarının hayli net fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Güneş sistemimizdeki en büyük 42 göktaşı:

Milletlerarası gök bilimcilerden oluşan bir grubun, Güney Avrupa Gözlemevi’ni kullanarak kaydettiği bu 42 göktaşının hepsi Mars ile Jüpiter ortasındaki asteroid jenerasyonunda bulunuyor. Göktaşlarının çapları ise 100 km ile 940 km ortasında değişiyor.

Araştırmacılar geçtiğimiz aylarda Kleopatra isimli göktaşının gözlemlenmesi esnasında bu 42 göktaşından kimilerini yüzeysel olarak gözlemlemişti. Yapılan bu yeni çalışma sayesinde gezegenimiz için tehdit oluşturabilecek göktaşlarının 3 boyutlu modellemeleri de üretildi. Modellenen göktaşları ise 2 kümeye ayrıldı, neredeyse yuvarlak olanlar ve uzatılmış olanlar.

3 boyutlu bilgilerin ehemmiyeti büyük

Kaydedilen göktaşlarından alınan bilgiler sayesinde onların boyutu hakkında neredeyse kesin bilgilere sahip olan araştırmacılar, göktaşlarının büyüklüğünü ve kütlesini öğrenebildi. Bu bilgilerden yola çıkan araştırma takımı, şu anda her bir göktaşının yoğunluğunu hesaplayarak gelecekte gezegenimiz için tehdit oluşturup oluşturmayacaklarını anlamaya çalışıyor.

Ama hâlâ göktaşları hakkında bilmediğimiz çok şey var. Dünyamızda pek çok göktaşı ve meteor örneği var ve bu örneklerin kimilerinin yoğunluğu çok fazlayken kimilerinin ise hayli az. Durum bu türlü olunca hangi göktaşlarının ne kadar ağır olduğunu öğrenmek de epeyce güç hâle geliyor.

Kim bilir, tahminen de bu göktaşlarından bir tanesi, bilinmeyen bir gelecekte, tıpkı geçmişte dinozorlarda olduğu üzere gezegenimizdeki hayatın sonunu getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir