GÜNDEM / 13 Ekim 2021

6 Nisan 1920 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Lestari Priansari Marsudi ve Tacikistan Meclis Lideri …

GÜNDEM / 13 Ekim 2021
  • 0
  • 0
  • 14 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Lestari Priansari Marsudi ve Tacikistan Meclis Lideri Mahmadtoir Zokirzoda’yı Çankaya Köşkü‘nde farklı ayrı kabul edecek.

(Ankara/14.00/15.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

2- TBMM Lideri Mustafa Şentop, Milletlerarası Kutbuddin Şirazi Sempozyumu’na çevrim içi katılacak.

Şentop, Tacikistan Meclis Lideri Mahmadtoir Zokirzoda ile baş başa görüşecek, heyetler ortası görüşmelerin akabinde iş birliği protokolü imzalanacak.

(TBMM/10.00/16.15/16.45) (Fotoğraflı – Görüntülü)

3- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesinde düzenlenecek 2021-2022 Akademik Yıl Açılış Konferansı ve Hazine Müzesi Açılış Merasimi’ne katılacak.

(Ankara/12.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

4- CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zübeyde Hanım Toplumsal Tesisi’nde Ankara Muhtarlar ve Kanaat Liderleri Buluşması’na iştirak edecek.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

5- Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, görüntü konferans aracılığıyla toplanacak Koronavirüs Bilim Konseyi’ne başkanlık edecek, toplantının akabinde yazılı açıklama yapılacak.

(Ankara/17.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Green Park Otel’de “Trafik Ünite Amirleri Toplantısı”na katılacak.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı – Görüntülü)

2- Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Valiliğe, Belediyeye, AK Parti Vilayet Başkanlığına, Seyit Ali Onbaşı Anaokuluna ve Alpaslan Ortaokuluna ziyarette bulunacak, Valilikte Vilayet Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı’na iştirak edecek.

(Ağrı/10.00-14.15) (Fotoğraflı – Görüntülü)

3- ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Tekrar Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan’ı parti genel merkezinde ziyaret edecek.

(Ankara/13.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

4- AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Valiliği ziyaret edecek, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle istişare toplantısı yapacak.

(Mardin/16.30/17.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

5- TBMM’den

YETERLİ Partinin TBMM Küme toplantısı yapılacak.

Genel Şurada, Vergi Metot Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek.

Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu, Kooperatifler Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere toplanacak.

(TBMM/10.30/14.00/10.30) (Fotoğraflı)

İKTİSAT FİNANS

1- Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 14. EIF Dünya Güç Kongresi ve Fuarı’na görüntü konferans tekniğiyle katılacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

2- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğünce düzenlenen “İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı”na iştirak edecek.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı – Görüntülü)

3- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milletlerarası Nakliyeciler Derneği İdare Şurası ile toplantıda bir ortaya gelecek.

(İstanbul/10.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

4- TÜİK, eylül ayı konut satış istatistikleri ile ağustos ayı inşaat maliyet ve dış ticaret endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/12.00) (Fotoğraflı – Görüntülü)

2- Afganistan’daki siyasi gündem ve güvenlik mevzularına ait gelişmeler izleniyor.

(Kabil/Ankara) (Fotoğraflı – Görüntülü)

AKTÜEL

1- Dünya genelinde Kovid-19’a ait gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı – Görüntülü)

SPOR

1- Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi’nin 2. haftasında B Kümesi’nde Pınar Karşıyaka, Polonya’nın Arged BM Stal ekibini konuk edecek, E Kümesi’nde Galatasaray Nef, Bosna Hersek’in Igokea kadrosuyla deplasmanda karşı karşıya gelecek.

(İzmir/19.00/Laktasi/19.30) (Fotoğraflı)

2- Basketbol FIBA Bayanlar Avrupa Ligi’nin 2. haftasında B Kümesi’nde Galatasaray, deplasmanda Rusya’nın Dinamo Kursk kadrosuyla karşılaşacak; Fenerbahçe Safiport, Fransa’nın Basket Landes ekibini konuk edecek.

(Kursk/18.00/İstanbul/19.00) (Fotoğraflı)

3- Basketbol FIBA Bayanlar Avrupa Kupası’nda 2021-2022 dönemi başlayacak; B Kümesi’nde Elazığ Vilayet Özel Yönetim, Macaristan’ın UNI Gyor kadrosuyla karşılaşacak.

(Elazığ/18.30) (Fotoğraflı)

4- Voleybol AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 2. hafta maçları yapılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyespor-Galatasaray HDI Sigorta, Yeni Kızıltepespor-Altekma, Sorgun Belediyespor-Bingöl Solhanspor, Ziraat Bankkart-Spor Toto, Halkbank-Cizre Belediyespor, Fenerbahçe HDI Sigorta-Avşar Maden Suyu Afyon Belediye Yüntaş, Arkas Spor-Tokat Belediye Plevne müsabakaları oynanacak.

(Bursa/14.00/Mardin/Yozgat/16.00/Ankara/16.30/19.00/İstanbul/17.00/İzmir/18.00) (Fotoğraflı)

5- TFF 3. Lig’de 7. hafta uğraşı kümelerde yapılacak maçlarla tamamlanacak.

ÖZEL HABER

1- Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’ndaki “yapısal engeller” kalkacak, “yük taşımacılığı” artacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu:

“Güzergah üzerinde karşılaşılan sıkıntıların giderilmesi “Orta Koridor”u tercih edilen çizgi haline getirecektir”

(Arife Yıldız Ünal/Merve Hasret Çakır/Ankara)

2- Yabancılar İrtibat Merkezi, denizin ortasındaki göçmenleri hayata bağlayan ses oldu

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Genel Müdürlüğüne bağlı Yabancılar İrtibat Merkezi, yabancı uyrukluların yardım davetlerine yanıt vererek 6 yılda 11 bin 267 sistemsiz göçmenin denizlerden kurtarılmasını sağladı

Sistemsiz göçmenlerle YİMER vazifelileri ortasında geçen Arapça konuşmanın ses kaydı, yaşanan kaygı dolu anları ve merkez vazifelilerinin kurtarma operasyonunda gösterdiği çabası gözler önüne serdi

YİMER Küme Lideri Ümit Bolat:

“Denizlerde kurtarılmayı bekleyen sistemsiz göçmenler bağlantı merkezimizi arayarak durumlarını bildiriyor. Yabancı lisan bilen çalışanlarımız nereden nereye gidildiğini, botta kaç kişi bulunduğunu sorguluyor, yaşlı ve çocuk sayısını öğreniyor. Anında Kıyı Güvenlik Komutanlığıyla irtibata geçiliyor, pozisyon paylaşılıyor”

“Kurtarma operasyonlarından birinde, Arapça bir davette, ‘Çocuğumu kaybettim’ tabirlerini duyduk. O sesleri duyduğumuzda duygulandık, kurtarılmaları için de Kıyı Güvenlik Komutanlığıyla birlikte tüm gücümüzle uğraş sarf ettik”

(Kemal Karadağ/Ankara)

3- Yeşil Mutabakat’a ahenk için atılması gereken birinci adımlar güç dalında ağırlaşıyor

Sürdürülebilir İktisat ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Yöneticisi Bengisu Özenç:

“Öncelikle kömürden çıkışı öngören bir yol haritası gerekiyor ki dengeli bir yeşil dönüşüm gerçekleştirilebilsin”

Türkiye‘nin 2030’a kadar kömürden çıkması gerek. Kömür kaynaklı emisyonlar 2030’a kadar azaltmamız gereken emisyon ölçüsüyle neredeyse başa baş”

Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı Kurucu Yöneticisi İnanç Sak:

“Enerji ağır kesimler 3 noktada Yeşil Mutabakat ile intibak sağlayabilirler. Bunun birinci adımı emisyonların azaltılması, ikincisi daha fazla hurda ve geri dönüşümlü girdi kullanılması. Üçüncüsü ise teknolojinin yenilenmesi”

“2053 net sıfır emisyon yılıysa, birinci evrede güç bölümündeki karbon emisyonlarının azaltılması için süratli hareket etmek gerekiyor ki bu da kömürden çıkış için strateji oluşturulması demek”

(Nuran Erkul Kaya/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, imaj, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir formda kullanılamaz. Abonelerimiz de kontrat kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, diğer kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Ters davrananlar hakkında hukuksal ve cezai her türlü müracaat hakkımız gizlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir