Google, Pixel 6/Pro’ya Üç Yeni Lisanda Çeviri Özelliği Ekledi

Google, kendi sesinizi üç farklı lisanda daha kaydedip yazıya dökebilmeniz için Pixel 6 ve Pixel 6 Pro akıllı telefonları için yeni bir özellik …

Google, Pixel 6/Pro’ya Üç Yeni Lisanda Çeviri Özelliği Ekledi
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Google, kendi sesinizi üç farklı lisanda daha kaydedip yazıya dökebilmeniz için Pixel 6 ve Pixel 6 Pro akıllı telefonları için yeni bir özellik eklediğini duyurdu. Şu ana kadar sadece İngilizce lisanında kaydedilen sesleri yazıya dökebilen (transkripsiyon) uygulama, artık Almanca, Fransızca ve Japonca lisanlarında de çeviri için kullanılabilecek. En güzel yanıysa bu yeni özelliğin çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor olması. Pixel serisi akıllı telefonların ses kaydı uygulamasında yer alan bu özellik, ikili konuşmaların çevirilerini ve yazılı kaydını almak için epeyce kullanışlı bir yol.

Google, yayınladığı yeni özelliği Twitter’da bir görüntüyle duyurdu:

Kaydediciye ‘bonjour, hallo, konnichiwa’ deyin. Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’yu kullanarak artık üç yeni lisanda sesinizi yazıya dökebilirsiniz:

Fransızca

Almanca

Japonca

Üstellik internet kontağına bile gerek yok!

Google’ın ses kaydı alma uygulamasına eklediği üç yeni lisanda çevrimdışı çeviri özelliği Pixel serisi akıllı telefonlarda şu an için sadece Pixel 6 ve Pixel 6 Pro aygıtlarda kullanılabiliyor. Serinin öteki telefonlarındaysa bu özellik hâlâ İngilizce transkripsiyonlarla hudutlu. Google, bu uygulamayı geliştirme etabında ise makine-öğrenimine dayanan Tensor çipinin gücünden yararlandı.

Ses transkripsiyonunun yanı sıra kullanıcılar evvelce kaydettikleri evrakları de yine görüntüleyebilecekler. Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da ses kaydı alma uygulamasına eklenen üç yeni lisan tıpkı vakitte ‘ses asistanlarında’ da yer alıyor. Pixel serisinin öbür aygıtlarından farklı olarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’daki ses tanıma özellikleri neredeyse eş vakitli olarak transkripsiyon yapabiliyorlar. Google bu alanda çalışmalarını gelecekte de sürdürmeye devam edeceğini açıklarken Tensor işlemci teknolojisinin de ne kadar süratli yol kat edeceğini gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir