Google Fotoğraflar’a yeni Material You halleri geliyor!

Google Fotoğraflar uygulaması Ağustos ayında ‘Anılarınız’ isimli widget’a Material You güncellemesi aldı. Bu noktada tasarım lisanıyla formları …

Google Fotoğraflar’a yeni Material You halleri geliyor!
  • 0
  • 0
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Google Fotoğraflar uygulaması Ağustos ayında ‘Anılarınız’ isimli widget’a Material You güncellemesi aldı. Bu noktada tasarım lisanıyla formları özelleştirmeye imkan tanındı. Seçenek bir mühlet evvel de Pixel 6 akıllı telefonlarının tanıtım görüntülerinde yer almıştı.

Google Fotoğraflar widget’ı şu anda 1×2 ile 5×5 ortasında değişiyor. Biçim olarak ise şu anlık sadece köşeleri yuvarlatılmış kare ve dikdörtgen yer alıyor. Gelecek güncelleme ile altı biçim ortasından seçim yapma imkanı sunuluyor.

Google Fotoğraflar widget’ına 6 adet form geliyor

Google’ın Fotoğraflar widget’ına eklenecek altı formun ne olduğu belirlendi. Bunlar; Doldur, Kare, Yıldız, Çember, Hap, ve Çiçek olarak uygulama bünyesine geliyor. Google Saat uygulamasının dünkü aldığı 7.1 güncellemesiyle de ‘Çerçeve hali seç’ isminde bir kısım eklendi. Bu bağlamda basılı tuttuğunuzda widget’ın biçimini değiştirebiliyorsunuz.

Biçim seçme özelliği Android 12‘de uygulama simgelerini özelleştirme seçeneğinin kaldırılmasından sonra geliyor. Google Saat‘in de yeni sürümüyle, Material You teaser’ında görünen bir widget konsepti kullanıcıların karşısına çıktı.

Google’ın Fotoğraflar uygulamasının 5.63 sürümünde üstte olduğu üzere birtakım farklı widget biçimleri için kod alanları yer alıyor. Bunun kullanıma sunulması için de sunucu güncellemesi gerekiyor. Bu noktada da Dinamik Renk güncellemesinin bu ayın başında yine tasarlanan Google Fotoğraflar Material You‘nun geniş çapta sunulmasından evvel geleceği belirtiliyor.

Sizler Google’ın Fotoğraflar uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir