Google Chrome, Yakında Ekran İmgesi Yakalamaya Müsaade Verecek

Tanınan internet tarayıcı, son vakitlerde yeni Android uygulama widget’ları, taşınabilir aygıtlarda daha kolay şifre erişimi ve devam eden bir …

Google Chrome, Yakında Ekran İmgesi Yakalamaya Müsaade Verecek
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Tanınan internet tarayıcı, son vakitlerde yeni Android uygulama widget’ları, taşınabilir aygıtlarda daha kolay şifre erişimi ve devam eden bir arama yan paneli üzere yeni özellikler ile piyasaya çıkıyor. Google, Chrome 94 güncellemesi ile Google Chrome Android sürümüne ekran manzarası alma özelliğini eklemişti. Halihazırda masaüstü sürümü için ekran imajı alma aracı bulunmasa da, artık web sayfalarının ekran imajlarını yakalamak ve düzenlemek için yeni bir yol test ediliyor.

En yeni Chrome 98 Canary derlemelerinde, chrome://flags içinde kullanılabilen iki adet yeni bayrak bulunuyor. Bunlardan birincisi, #sharing-desktop-screenshots ismiyle yer almakta. Bu bayrak, masaüstü paylaşım merkezinden ekran manzarası almayı sağlıyor. İkincisi ise #sharing-desktop-screensohts-edit ismiyle karşımıza çıkmakta. Bu da isminden de anlaşılacağı üzere yakalanan ekran manzaralarını düzenlemeye yarıyor. Bahsi geçen her iki bayrak da faal olarak ayarlandığında, Chrome’un adres çubuğundaki “Gönder” menüsünde bir “Ekran Görüntüsü” öğesi ortaya çıkıyor.

Ekran imgesi seçeneğine basıldığında, geçerli web sayfasının bir kısmını seçmek için fare sürüklenebilecek. Fareyi bırakarak ekran imajı yakalanacak ve panoya kaydedilecek. Panoya kaydedilen manzara, bir evrak olarak kaydedilebilecek. Bununla birlikte, Firefox’taki ekran manzarası özelliğinden farklı olarak, fotoğraf çekerken sayfayı kaydırma seçeneğinin olmadığını belirtelim.

Ekran imajı açılır penceresinde ayrıyeten bir “Düzenle” düğmesi de bulunuyor. Fakat şu an için bu seçenek sadece boş bir sayfayı açmakta. Chrome’un ekran imgesi düzenleyicisinde hangi biçimlendirme seçeneklerinin mevcut olacağını da bilmiyoruz. Lakin burada bir ekran manzarasının kısımlarının üzerine çizim yapma yeteneğinin bulunacağını söylemek çok da güç değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir