Global piyasalar ABD’nin enflasyon datalarına odaklandı

Global piyasalarda enflasyonist tasalarla dün satış yüklü bir seyir izlenmesinin akabinde, bugün ABD’de açıklanacak eylül ayı enflasyonu ve ABD …

Global piyasalar ABD’nin enflasyon datalarına odaklandı
  • 0
  • 0
  • 14 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Global piyasalarda enflasyonist tasalarla dün satış yüklü bir seyir izlenmesinin akabinde, bugün ABD’de açıklanacak eylül ayı enflasyonu ve ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) toplantı tutanakları takip edilecek.

Emtia fiyatlarındaki üst taraflı seyrin devam etmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası arz ve talep kaynaklı faktörlerle yükselen enflasyonun beklenenden daha uzun müddet gündemde kalacağı telaşlarını artırdı. Büyümeye dair aşağı istikametli baskıların olduğu bir ortamda artan enflasyonist korkular para siyasetlerine dair belirsizlikleri beraberinde getirirken, bu kapsamda ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verisi ile Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) eylül ayı toplantı tutanaklarının yatırımcı algısının şekillenmesinde değerli rol oynayacağı belirtiliyor.

Analistler, Fed’in eylül ayı toplantısında iktisattaki gelişimin beklenildiği üzere devam etmesi halinde “yakında” varlık alım suratının yavaşlatılabileceği iletisi verdiğini anımsatarak, piyasada beklentilerin, Fed tarafından bu adımlara aralıkta başlaması ve 2022 ortasında tamamlanması tarafında olduğunu söyledi.

Bugün açıklanacak eylül ayı enflasyon verisinin de para siyasetinin geleceğine dair değerli ipucu vereceğini aktaran analistler, ağustosta yüzde 5,3 seviyesinde gerçekleşen bilgiye dair beklenti üzeri bir gerçekleşmenin sıkılaşma yol haritasını teyid edeceğini vurguladı. Beklentiler yıllık enflasyonun yüzde 5,3 düzeyinde kalacağı istikametinde.

Makroekonomik tarafta dün New York Fed’in eylül ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentileri eylülde 0,1 puan artışla yüzde 5,3’ye yükseldi. Arka arda 11 aydır yükseliş gösteren kısa vadeli enflasyon beklentileri, anketin yapılmaya başlandığı 2013’ten bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Öte yandan ABD’de JOLTS Açık İş Sayısı ağustosta 10 milyon 439 bine gerileyerek Aralık 2020’den bu yana birinci sefer düşüş kaydetti.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satış yüklü bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,34, S&P 500 endeksi yüzde 0,24, Nasdaq endeksi yüzde 0,14 bedel kaybetti. Dolar endeksi dün 94,6 ile 28 Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde bugün 94,3 düzeylerinde bulunuyor. Dün yüzde 1,63 düzeylerinden düşüşe geçerek yüzde 1,57’nin altını gören ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise bugün yüzde 1,58’de dengelendi. ABD’nin endeks vadeli kontratlarının bugüne karışık seyirle başlaması dikkati çekerken, bugün başlayacak bilanço döneminin pay bazlı hareketleri artırabileceği belirtiliyor.

Avrupa tarafında, dün Kovid-19’un ekonomik sonuçlarıyla gayret için hazırlanan kurtarma programının finansmanı kapsamında Avrupa Birliği (AB) birinci kez yeşil tahvil ihraç etti. Kelam konusu ihraca rekor seviyede talep geldi. Açıklanan bilgiler de ekonomik toparlanmaya dair inancı sarsmaya devam ederken, bu gelişmelerle Avrupa borsalarında dün satış yüklü bir seyir izlendi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23, Almanya’da DAX 30 endeksi ve Fransa’da CAC 40 endeksi de yüzde 0,34 bedel kaybetti. Avro/dolar paritesi dün yüzde 0,2’lik düşüşle 1,1530 düzeyinden kapanmasının akabinde bugün 1,1550 düzeyine yükseldi. Avrupa endeks vadeli süreç kontratlarının yeni güne karışık başladığı görülüyor.

Asya’da bugün açıklanan datalara nazaran, Japonya’da ağustos ayı çekirdek makina siparişleri artış beklentilerinin tersine aylık bazda yüzde 2,4 düşüş kaydetti. Çin’de ise eylülde bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ihracat yüzde 28,1 ve ithalat yüzde 17,6 arttı. Ülkede dış ticaret fazlası, beklentilerin üzerinde gelen ihracat datalarının takviyesi ile 46,8 milyar dolarlık öngörüleri aşarak 66,8 milyar dolar oldu.

Makroekonomik dataların karışık sinyaller vermesinin yanı sıra Çin’de çeşitli kesimlere yönelik regülasyon adımları, emlak dalında borçların yapılandırılması ve tedarik sıkıntılarına ait gelişmeler gündemin odağındaki yerini koruyor. Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,6 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 bedel kazanırken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 düşüş kaydetti.

Yurt içinde, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün güne yükselişle başlamasının akabinde döviz kurlarındaki yükseliş ve azalan global risk iştahının tesiriyle kapanışa yakın karlarını geri verdi ve günü yüzde 0,04’lük sonlu artışla 1.416,82 puandan tamamladı. Dolar/TL ise dün tarihi tepesini 9,0471’e taşımasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 9,0410 düzeylerinden süreç görüyor.

Bu ortada, Memleketler arası Para Fonu (IMF), Türkiye iktisadına yönelik büyüme varsayımını 2021 için yüzde 5,8’den yüzde 9’a yükseltirken, 2022 için yüzde 3,3 seviyesinde bıraktı.

Analistler, rekor düzeylere yükselen emtia fiyatlarının global bazda enflasyon baskısı oluşturmaya devam ettiğini, artan belirsizliklerin hisse piyasalarını negatif etkilediğini söyledi.

Bugün yurt içinde konut satış istatistiklerinin, yurt dışında ise FOMC toplantı tutanakları, ABD ve Almanya’da enflasyon ile Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.370 puanın dayanak, 1.420 ve 1.440 düzeylerinin direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

09.00 İngiltere, ağustos ayı sanayi üretimi

09.00 Almanya, eylül ayı TÜFE

10.00 Türkiye, eylül ayı konut satışları

12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı sanayi üretimi

15.30 ABD, eylül ayı TÜFE

21.00 ABD, eylül ayı FOMC toplantı tutanakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir