Fatih Sultan Mehmet’in Tuğrasının Kaçırıldığı Ortaya Çıktı

‘Vakıf senedi’ olarak da bilinen,Zağnos Paşa Vakfı’nın tüm yazışmalarının olduğu kayıp ‘vakfiye’nin, İngiltere’nin başşehri Londra’da 21 Ekim’de …

Fatih Sultan Mehmet’in Tuğrasının Kaçırıldığı Ortaya Çıktı
  • 0
  • 0
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

‘Vakıf senedi’ olarak da bilinen,Zağnos Paşa Vakfı’nın tüm yazışmalarının olduğu kayıp ‘vakfiye’nin, İngiltere’nin başşehri Londra’da 21 Ekim’de düzenlenecek bir müzayedede satışa çıkarılacağı öğrenildi. Vakfiyenin iade edilmesi için çabucak çalışmalara başlayanVakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlıkları’nın, yapıtın iadesi için Interpol’e başvurduğu kaydedildi.

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasını taşıyan, 1462 yılına tekabül eden hicri 866 tarihli kayıp Zağanos Paşa Vakfı vakfiyesinin; Zağanos Paşa Vakfı’nın kuruluş hedefi ve koşullarını içerdiği ve ‘Besmele’ ile başladığı belirtildi. Siyah mürekkeple ve Arapça el yazısıyla yazılan vakfiyede ayrıyeten vakfın kurucularının isimleri de yazıyor.

Osmanlı’nın son yılları ile Cumhuriyet’in birinci yıllarında kaybolan 22 yahut 23 eser var

20,5 santim genişliğe ve 114 santim uzunluğa sahip, kırmızı dokuma ile kısmen güçlendirilen yapıtın müzayededeki açılış fiyatının ise 80 bin pound, yani 980 bin TL olduğu aktarıldı. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi Başkanlığı’nın ortak bir biçimde yürüttüğü araştırma sonucunda kelam konusu yapıtın; 1918-1920 yılları ortasında gerçekleşen İngilizlerin İstanbul’u işgali esnasında kaçırılan yapıtlardan birisi olduğu tespit edildi.

Vakfiyeye ek olarak, Osmanlı’nın son yılları ile Cumhuriyet periyodunun birinci yıllarında benzeri biçimde kaçırılmış, satılmış ya da hibe edilmiş 22 yahut 23 kayıp eser olduğu kaydedildi. Kayıp yapıtların tespit edilmesi için çalışmaların sürmekte olduğu ve tespit edilmesiyle birlikte Türkiye’ye geri iade edilmesi için süreçlerin derhal başlatıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir