Fastboot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android işletim sistemi, kullanıcılarına tüm belgelere erişim imkanı vermesi ile öne çıkıyor. Bu evraklar ortasında telefonun çekirdeğinde …

Fastboot Nedir? Nasıl Kullanılır?
 • 0
 • 2
 • 15 Ekim 2021
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Android işletim sistemi, kullanıcılarına tüm belgelere erişim imkanı vermesi ile öne çıkıyor. Bu evraklar ortasında telefonun çekirdeğinde gizlenmiş olan temel flash evraklar da var. Kelam konusu derindeki belgelere ulaşmak için fastboot olarak isimlendirilen bir araç ve protokolü kullanabilirsiniz. Fastboot sayesinde yeni yüklemeler yapmanız ve var olan evraklar üzerinde değişiklikler yapmanız mümkün.

Fastboot nedir, nasıl kullanılır üzere soruların karşılıkları her kullanıcıyı ilgilendirmez. Şayet Android aygıtınızdan mutluysanız bu türlü bir süreç yapmanıza gerek kalmaz. Lakin aygıtta kimi meseleler yaşıyorsanız temel flash belgelere müdahale etmeniz gerekebilir. İşte bu belgelere erişmenizi, müdahale etmenizi ve yeni yüklemeler yapmanızı sağlayan fastboot nedir gelin yakından bakalım.

Fastboot nedir?

Fastboot, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızın ve bazen tabletlerinizin çekirdeğinde bulunan bilinmeyen evraklara bilgisayarınız üzerinden ulaşmanızı sağlayan bir araç ve protokoldür. Günümüzdeki pek çok marka bu cins temel flash belgelere erişim kısıtlaması uygulasa da hala kimi markalarda bu protokolü uygulamak mümkün.

Fastboot, kurtarma moduna emsal fakat bu moda bir alternatiftir. Kurtarma modu alternatifi olan Android SDK yani Yazılım Geliştirici Kiti’ne dahil olarak gelir. Temel olarak bir Android önyükleyici kesimidir. İkincil bir yazılım olarak kabul edilir. Bunun manası, aygıtta Android işletim sistemi yüklü olmasa bile fastboot ile erişilebilir olmasıdır.

Fastboot nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Buradan bilgisayarınızın işletim sistemine uygun Android SDK aracını indirin.
 • Adım #2: Heyetimi tamamlayın.
 • Adım #3: Android aygıtınızın markasına nazaran değişen bir sistem ile fastboot modunu açın.
 • Adım #4: USB kusur ayıklama özelliğini faal hale getirin.
 • Adım #5: Android aygıtı bilgisayarınıza USB kablo ile bağlayın.
 • Adım #6: Bilgisayarınızdan Komut İstemi sayfasını açın.
 • Adım #7: adb reboot bootloader yazın ve Enter’a basın.
 • Adım #8: Dilediğiniz süreci gerçekleştirin.
 • Adım #9: Komut İstemi sayfasına c:/adb/fastboot.exe reboot yazarak fastboot modundan çıkın.
  • ya da
 • Adım #10: Android aygıtınızın güç tuşuna uzun müddet basarak fastboot modundan çıkın.
 • Adım #11: Süreç tamam.

Bilgisayarınız üzerinden Android işletim sistemine sahip taşınabilir cihazınızdaki temel flash belgelerine fastboot ile erişmek ve düzenlemek için üstteki adımları izleyebilirsiniz. Süreçler, Android aygıtınızın marka ve modeline nazaran değişiklik gösterebilir lakin misal başlıklar olacaktır.

Fastboot hangi aygıtlarda kullanılır?

Fastboot, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ve birtakım tabletlerdeki temel flash belgelere erişmek, düzenlemek ve yeni yüklemeler yapmak için kullanılan bir protokol ve araçtır. Sadece Android aygıtlarda kullanılıyor olsa da tüm Android aygıtlarda kullanılabilen bir protokol değildir.

Günümüzde pek çok üretici, kullanıcıların bu cins temel belgelere erişimini kısıtlamaktadır. Bu nedenle bırakın fastboot kullanmayı, fastboot modunu bile açamayabilirsiniz. Bu nedenle bu türlü bir süreç yapmadan evvel Android aygıtınızın fastboot uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız.

Şayet Android aygıtınız fastboot uyumlu değilse ya bu süreç üretici tarafından engelleniyordur ya da bu cins süreçler için kullanabileceğiniz farklı bir formül vardır. En yeterlisi üretici markanın yetkili teknik servisi ile irtibata geçmektir. Servis, birden fazla vakit aygıta uzaktan erişerek bu çeşit temel flash evrak süreçlerini gerçekleştirmektedir.

Fastboot kullanmak aygıta ziyan verir mi?

Açık konuşalım, şayet fastboot nedir, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını birinci kere artık öğreniyorsanız büyük ihtimalle fastboot ile Android aygıtınızın temel flash evrakları üzerinde düzenleme yaparsanız aygıta ziyan verirsiniz. Zira en geniş tarifiyle fastboot, Android aygıtın beynine müdahale etmektir.

İşte tam da bu nedenle pek çok üretici, standart son kullanıcının fastboot kullanımını ve temel flash belgelere erişimini engelliyor. Bu pürüze karşın bir halde bu süreci gerçekleştirirseniz aygıt garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bu nedenle fastboot hakkında bir deneyiminiz yoksa denemeniz önerilmiyor.

Bilgisayarınız üzerinden Android aygıtınızın temel flash belgelerine erişmenizi ve düzenlemenizi sağlayan fastboot nedir, nasıl kullanılır sorularını yanıtladık ve mevzu hakkında bilmeniz gereken ayrıntıları anlattık. Fastboot ve gibisi araçların kullanımı risklidir, bu nedenle şayet deneyiminiz yoksa üretici firmanın yetkili teknik servisine danışmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir