Facebook’un Yeni Sızıntı Siyaseti Sızdırıldı

Facebook skandallarla gündeme gelmekten bıkmadı lakin kullanıcıları ve dünya kamuoyunu ilgilendiren ifşalardan da korkmaya başlamış üzere …

Facebook’un Yeni Sızıntı Siyaseti Sızdırıldı
  • 0
  • 1
  • 16 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Facebook skandallarla gündeme gelmekten bıkmadı lakin kullanıcıları ve dünya kamuoyunu ilgilendiren ifşalardan da korkmaya başlamış üzere görünüyor. Daima kullanıcı bilgilerinin sızdırılması ile gündeme gelen Facebook hakkındaki tartışmalar, İnstagram’ın gençlerin vücut algısı ve psikolojileri üzerinde önemli olumsuz tesirler oluşturduğuna yönelik araştırmasının sızdırılmasının akabinde diğer bir boyuta taşınmıştı.

Son olarak ise geçtiğimiz haftalarda, Facebook’un yanlış bilgiler ünitesinin eski yöneticilerinden Frances Haugen’in Facebook ile ilgili sızdırdığı evraklar kamuoyunu bir epey sarsmıştı. Haugen, Facebook’un önceliğinin ‘nefret telaffuzuyla ve palavra haberle gayret değil, kâr etmek olduğunu’ söylemiş ve platformun güvenlikten fazla kar elde etmeye odaklandığını lisana getirmişti. Tahminen latife üzere gelecek ancak Facebook’un sızıntıları önlemek için oluşturduğu yeni siyaset da sızdırıldı.

Çalışanların katıldığı tartışma kümeleri sonlandırılacak

Toplumsal medya devi Facebook, ifşaların akabinde sızıntıları engellemek için kolları sıvadı. Eski çalışanlarından üst üste darbeler yiyen Facebook, çalışanlarının dahil olduğu kümeleri inceleyerek buralara sınırlama getirecek ve hatta kimi bireyleri bu kümelerden çıkaracak. Mark Zuckerberg, argümanların akabinde yaptığı açıklamada yanlış lanse edildiklerini savunmuştu.

Facebook sözcüsü Tracy Clayton ise yaptığı açıklamada, “Gündeme gelen sızıntılar, milyarlarca insanın etkin olarak kullandığı Facebook’un çalışanlarının verimliliğini düşürüyor. Ayrıyeten hassas mevzularda çalışma yapan iş arkadaşlarımız dışarıdan bakıldığında yanlış anlaşılabilecek hususlarda bilgi sızdırabiliyor. Bu da şirketimizin yanlış anlaşılmasına sebep oluyor” dedi. Facebook sızıntıları her ne kadar engellemeye çalışsa da, dünyada siyasalları de harekete geçiren tezlerden sonra artık geç olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir