Facebook’tan bilgi sızıntısı için yeni tedbir

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir skandal ile gündeme gelen Facebook, çalışanların bilgi sızdırmasını önlemek için tedbir almaya devam ediyor …

Facebook’tan bilgi sızıntısı için yeni tedbir
  • 0
  • 0
  • 14 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir skandal ile gündeme gelen Facebook, çalışanların bilgi sızdırmasını önlemek için tedbir almaya devam ediyor. Şirket yetkiililer, yalnızca Facebook çalışanlarının katılabildiği tartışma kümelerine hudut getireceklerini açıkladı.

Birçok Facebook çalışanı, iş arkadaşları ile irtibat kurmak için Workplace’teki çevrimiçi tartışma kümelerini tercih ediyor. Frances Haugen, çevrimiçi tartışma kümelerindeki bilgileri kamuoyuna sundu.

Facebook, skandalların üzerini örtmeye mi çalışıyor?

Facebook’tan ayrıldıktan sonra şirketi ihbar eden Frances Haugen, şirketin olumsuz durumları görmezden geldiğini açıkladı. Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarındaki tehlikenin farkında olduğunu belirten Haugen, ABD Senatosu alt komitesinin karşısına çıktı. Haugen, “Uygulamaların gençlere ve çocuklara ziyan verdiğini biliyorlar. Bu sebepten ötürü elimdeki evrakları kamuya açık bir halde paylaştım. Ayrıyeten bu uygulamalar demokrasiyi de zayıflatıyor.” tabirlerini kullandı.

Haugen’in açıklamalarını eleştiren Mark Zuckerberg, toplumsal medya platformlarının yanlış lanse edildiğini savundu. Kimi tartışma kümelerinin tekrar inceleneceğini açıklayan şirket, birtakım şahısları kümelerden çıkaracaklarını belirtti.

Facebook sözcüsü Tracy Clayton yaptığı açıklamada, “Gündeme gelen sızıntılar, milyarlarca insanın etkin olarak kullandığı Facebook’un çalışanlarının verimliliğini düşürüyor. Ayrıyeten hassas hususlarda çalışma yapan iş arkadaşlarımız dışarıdan bakıldığında yanlış anlaşılabilecek mevzularda bilgi sızdırabiliyor. Bu da şirketimizin yanlış anlaşılmasına sebep oluyor.” dedi.

Basın kuruluşlarının sorularını karşılıksız bırakan Facebook, mevzu hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir