Eşinin Telefonuna Casus Yazılım Yükleyen Bayan Yargılanacak

Anayasa Mahkemesi, insanların ikili bağlantılarıyla ilgili çok dikkat çeken bir karar verdi. Boşanma evresinde olan bir çiftin davasını inceleyen …

Eşinin Telefonuna Casus Yazılım Yükleyen Bayan Yargılanacak
 • 0
 • 1
 • 15 Ekim 2021
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Anayasa Mahkemesi, insanların ikili bağlantılarıyla ilgili çok dikkat çeken bir karar verdi. Boşanma evresinde olan bir çiftin davasını inceleyen mahkeme, tarafların casus yazılımlar kullanarak akıllı telefonlardaki datalara ulaşamayacağına hükmetti ve bu durumun hukuka muhalif olduğuna, oybirliğiyle karar verdi.

Bir bayan, boşanmak üzere olduğu eşinin akıllı telefonuna yüklediği casus yazılım ile tüm bilgilerine erişim sağladı. Daha sonra da bu bilgileri mahkemeye kanıt olarak sundu. Ezine Asliye Hukuk Mahkemesi, kelam konusu kanıtları kabul etti. Eşinin yaptığının cürüm olduğunu savunan adam ise hata duyurusunda bulundu. Başsavcılığın hazırladığı iddianamede bayanın hukuka muhalif davrandığı belirtildi. Lakin iddianameyi inceleyen mahkeme ile temyizden de bir sonuç çıkmadı. Kelam konusu dataların sırf boşanma davası için kullanılacağına hükmeden mahkemelerden, sonuç alınamadı. Adam bu kere, Anayasa Mahkemesi‘ne ferdi müracaat yaptı.

Casus yazılımla eşi takip etmek, anayasal teminatlara karşıt

Telefonu casus yazılım ile izlenen adama nazaran telefonundaki arama kayıtları, iletiler, toplumsal medya hesaplarına ilişkin bilgiler, e-Devlet şifresi, banka hesap bilgileri, fotoğraf ve görüntüler ile GPS bilgileri, eşinin eline müsaadesiz bir biçimde geçmişti. Olayı inceleyen Anayasa Mahkemesi, şu değerlendirmelerde bulundu:

 • Derece mahkemelerinin eşlerin birbirlerine karşı özel hayat alanlarının bulunmadığı sonucu doğuracak mahiyetteki yaklaşımının anayasal teminatlara karşıt olduğu açıktır.
 • Sonuç olarak tesirli bir yargısal sistem kurulması konusunda kamusal makamlarca üstlenilmesi gereken müspet yükümlülüğün gerektirdiği kuralların somut olayda yerine getirilmediğinden Anayasa’nın 20. unsurunda düzenlenen özel hayata hürmet hakkı kapsamında şahsî bilgilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.
 • Olayın aydınlatılmasına yönelik asıllı argümanların mahkeme tarafından araştırılmaması, incelemenin derinleştirilmemesi, somut olaya uygun olmayan münasebetlerle sonucu ulaşılması nedeniyle özel hayata hürmet hakkı kapsamındaki ferdî dataların korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir. Buna nazaran ihlalin mahkemenin süreçlerinden kaynaklandığı anlaşımaktadır. İstinaf mercii de ihlali gidermemiştir.

İşte bu değerlendirmeler, boşanma basamağında olan bayanın başına iş açtı. Çünkü yüksek mahkeme yetkilileri, bayanın yine yargılanması gerektiğine karar verdi. Yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

 • Şahsî bilgilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine ait tezin kabul edilebilir olduğuna,
 • Anayasa’nın 20. hususunda garanti altına alınan özel hayata hürmet hakkı kapsamında ferdî bilgilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine,
 • Kararın bir örneğinin şahsî bilgilerin korunmasını isteme hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için tekrar yargılama yapılmak üzere mahkemeye gönderilmesine,

oybirliği ile karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir