EA, ırkçı telaffuzlarda bulunan isme cezayı kesti!

EA Sports, ırkçılık ve nefret telaffuzlarına karşı yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde e-postaları sızdırılan ve oradaki telaffuzları ile …

EA, ırkçı telaffuzlarda bulunan isme cezayı kesti!
  • 0
  • 1
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

EA Sports, ırkçılık ve nefret telaffuzlarına karşı yeni adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde e-postaları sızdırılan ve oradaki telaffuzları ile çok tartışılan Amerikan futbolu koçu Jon Gruden, firmanın radarına girmeyi başardı. Çalıştığı ekipten istifa etmek zorunda kalan Gruden, artık oyunlarda da yer almayacak.

EA Sports yaptığı açıklama ile, koçun Madden NFL 22‘denen kısa vakitte kalıcı olarak kaldırılacağını açıkladı. Bir de duyuru yapan stüdyo, eşitliğin ve kapsayıcılığın değerine vurgu yapmaktan da geri kalmadı.

EA, nefret telaffuzlarına karşı

Duyuruyu Twitter üzerinden yapan stüdyo, önümüzdeki hafta mevzuyla ilgili bir güncelleme yayınlayacaklarını açıkladı. Eşitlikten yana olduklarını belirten EA Sports, paylaşımında şunlardan bahsetti:

Electronic Arts olarak, eşitlik kültürünü muhafaza konusunda sizleri taahhüt ederiz. Jon Gruden‘in istifası ve yaşanan birtakım olaylardan ötürü, kendisini oyundan kaldıracağız. Önümüzdeki hafta gelecek güncelleme ile Gruden yerine standart bir modellemeye sahip bir karakter eklenecek.

2011 yılında attığı birtakım maillerinde cinsiyetçi ve ırkçı telaffuzlarda bulunduğu ortaya çıkan Jon Gruden, çalıştırdığı kadro olan Las Vegas Raiders‘tan istifa etmişti. Bununla birlikte tartışmaların bir numaralı konusu haline gelen koç, grubun önünü açmak için bu türlü bir karar aldığını açıkladı. Ayrıyeten Gruden, geçmişteki üslubu nedeniyle de ilgili şahışlardan çok özür dilediğini aktardı. Lakin sızdırılan e-postaların akabinde kendisine olan reaksiyonun de çığ üzere büyüdüğü bir gerçek olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte EA tarafından oyundan da silinen Gruden, mevzuyla alakalı bir açıklama yapmadı. Ayrıyeten firma attığı adım kimi hayranlar tarafından olumlu karşılanırken, daha önemli atılımlar yapılmasını isteyen bir kesim de mevcut. Çünkü misal bir skandala karışan DeSean Jackson‘ın oyunda yer alması hala reaksiyon çekiyor. Bakalım stüdyo, ilerleyen devirlerde bu şekil atılımların sayısını arttıracak mı? Bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler, oyun ve spor dünyasındaki nefret telaffuzlarına karşı ne düşünüyorsunuz? Ayrıyeten koç Jon Gruden‘in oyundan silinmesinde EA Sports‘un haklılık hissesi bulunmakta mı? Mevzuyla alakalı görüşlerinizi ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir