Dünyanın Birinci ve Tek USB Type-C Girişli iPhone’u Satıldı

Ken Pillonel isimli yüksek mühendislik öğrencisi, bir iPhone X’in standart lightning girişini değiştirerek dünyanın birinci ve tek Type-C …

Dünyanın Birinci ve Tek USB Type-C Girişli iPhone’u Satıldı
  • 0
  • 0
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Ken Pillonel isimli yüksek mühendislik öğrencisi, bir iPhone X’in standart lightning girişini değiştirerek dünyanın birinci ve tek Type-C girişine sahip iPhone’unu yaptı. Başlangıçta kolay bir mühendislik projesi olan USB-C girişli iPhone X, hem şarj hem de data transferinde başarılı bir halde kullanılabildi. Ken Pillonel, dünyada öteki bir örneği olmayan bu aygıtı eBay’da açık arttırmayla satışa çıkardı.

Aygıtta karşılaşılabilecek rastgele bir sorun ile karşılaşılırsa hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceğini bildiren Pillonel, aygıtı verilen en yüksek teklifi kabul ederek sattı.

Dünyanın birinci ve tek USB Type-C girişli iPhone’u rekor fiyata satıldı

Yazılım ve donanım geliştiricisi genç mühendis başarılı bir halde kullanılabilen bu aygıtın prototip olduğunu hatırlatarak, aygıtın içi açılmadıkça sıkıntısızca kullanılabileceğini belirtti. Telefonu satın alacak kişi için telefonu ana aygıt olarak kullanmaması ve güncellememesi tarafında koşullar vardı. USB-C girişe sahip bu iPhone, kısa müddette epeyce ilgi gördü. 1000 dolardan başlayan açık arttırmada gelen teklifler, kısa müddette 10 binleri aştı. Açık arttırma müddeti boyunca 116 teklifin geldiği bu iPhone, 86.001 dolara alıcısını buldu.

Rekor bir fiyatla satılan aygıt projesini anlattığı bir görüntüsünü YouTube üzerinden yayınlayan Ken Pillonel, çalışmasının ayrıntılarını GitHub’da açık kaynak olarak paylaştı. Genç mühendis projesini “Projede öncelikli maksadım elektroniğin başarılı bir formda çalışmasını sağlamak ve yaptığım modifikasyonu iPhone’a sığdırmaktı. Uzun uğraşlar sonunda dünyanın birinci USB Type-C temas noktasına sahip iPhone’unu yaptım. Aygıt şarj ve bilgi transferlerini destekliyor.” halinde anlattı. Mühendis Pillonel telefona süratli şarj, su geçirmezlik ve USB-C aksesuar takviyesi özelliklerini de eklemek istediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir