Dünyanın Birinci Robot Ressamı, Mısır’da Gözaltına Alındı

Mısır’da tarihin en değişik olaylarından bir tanesi yaşandı. Dünyanın en gerçekçi insansı robotlarından bir tanesi olan ve yaptığı fotoğraf …

Dünyanın Birinci Robot Ressamı, Mısır’da Gözaltına Alındı
  • 0
  • 2
  • 22 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Mısır’da tarihin en değişik olaylarından bir tanesi yaşandı. Dünyanın en gerçekçi insansı robotlarından bir tanesi olan ve yaptığı fotoğraf çizimleriyle global çapta nam salan Ai-Da, Kahire’deki havalimanında gözaltına alındı. Robotun varlığından bihaber olan havalimanı vazifelileri, Ai-Da’yı casuslukla suçladılar.

Ai-Da ve robotun geliştiricisi Aidan Meller, Giza Piramitleri’nde düzenlenecek bir aktiflik için Kahire‘nin yolunu tuttu. Havalimanı vazifelileri evvel Meller’i sonra da Ai-Da’yı ayrıntılı bir biçimde incelemek istediler. Olayın aslını çok sonradan anlayan vazifeliler, az kalsın İngiltere ile Mısır ortasında büyük bir diplomatik kriz çıkarıyorlardı. Neyse ki olaylar büyümeden halledildi.

“Ai-Da’nın gözlerini sökmemi istediler”

İngiliz basınına hususla ilgili demeç veren Meller, “Kahire’ye indikten sonra durdurulduk. Ai-Da’nın gözlerinde kamera olduğu için çıkarmamı istediler. Bunu yapamayacağımı, gözleri sayesinde fotoğraf yapabildiğini söyledim. Ai-Da’ya bir güvenlik sorunu olarak muamele ettiler. Casusluk faaliyetinde kullanıldığından şüphelendiler.” sözlerini kullanarak neler yaşadığını anlattı.

Bilmeyenler için; Ai-Da dünyanın en ünlü robot ressamlarından bir tanesi. Gözlerindeki kameralar sayesinde bir objeyi algılayan insansı robot, bu objeyi harikaya yakın bir biçimde resmedebiliyor. Bu yeteneğiyle “dünyanın birinci robot ressamı” olarak da nitelendirilen Ai-Da, dünya genelinde pek çok aktifliğe katılıyor ve katıldığı etkinliklerde de en çok dikkat çeken isimlerden biri oluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir