Deodorantların Göğüs Kanserine Neden Olduğu Kanıtlandı

Oxford Üniversitesi ile İsviçre merkezli Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi, çabucak hepimizin kullandığı deodorantlar ile ilgili çarpıcı …

Deodorantların Göğüs Kanserine Neden Olduğu Kanıtlandı
  • 0
  • 0
  • 15 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Oxford Üniversitesi ile İsviçre merkezli Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi, çabucak hepimizin kullandığı deodorantlar ile ilgili çarpıcı bir araştırma gerçekleştirdiler. Yapılan çalışmalar, ter kokusunun önüne geçmeye yarayan bu eserlerin içerisinde alüminyum bulunduğunu ve bu alüminyumun göğüs kanserine yol açabileceğini ortaya koydu. Böylece yıllardır devam eden bir tartışmaya da son nokta koyulmuş oldu.

Deodorantlarda alüminyum bulunduğu ve bu alüminyumun ter bezlerini tıkayarak ter kokusunu önlediği herkes tarafından bilinir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda ise alüminyumun kansere yol açmadığı tabir ediliyordu. Fakat bu durumun gerçek olmadığı sonucuna ulaşıldı. Uzmanlar, hamster hücreleri üzerinde yaptıkları çalışmalarda, alüminyumun beden tarafından emilebildiği tespit edildi. Bu da varsayım edilebileceği üzere kansere yol açıyordu.

Zehirli alüminyum tuzları, göğüs kanserine yol açıyor

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda, zehirli olan alüminyum tuzlarının kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek hücreler tarafından emildiği tespit edildi. Bunun sonucunda da kimi bozulmalar tespit edildi. O denli ki alüminyum tuzuna 24 saat boyunca maruz kalan hamster hücreleri, kromozom yapısı ve sayısı açısından bozulmuşlardı. Bilim topluluğunun “genomik kararsızlık” olarak nitelendirdiği durum, hücrelerin berbat huylu tümörlere, yani kansere yol açmasına neden oluyordu. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda deodorantların göğüs kanserine yol açabileceğini kesin bir halde göstermiş oldular.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, göğüs kanserine yol açan tek kozmetik eserinin deodorantlar olmadığının altını çiziyorlar. Bu kategoride yer alan başta güneş kremi üzere alüminyum içeren eserlerin tamamı, kansere yol açabilir. Bilim insanları, bu çeşit eserlerin kullanılırken daha dikkatli olunması gerektiğini tabir ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir