Birinci Çağ İnsanları Mağaralara Neden Anlamsız Çizimler Yapmış?

İsrail’in en saygın üniversitesi olan Tel Aviv University’den bir küme bilim insanı, insanların geçmiş periyotlarda neden mağaralara girip bu …

Birinci Çağ İnsanları Mağaralara Neden Anlamsız Çizimler Yapmış?
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İsrail’in en saygın üniversitesi olan Tel Aviv University’den bir küme bilim insanı, insanların geçmiş periyotlarda neden mağaralara girip bu fotoğrafları çizdiklerini araştırdılar.

Bilim insanları araştırma basamağında bilhassa 14 bin ile 40 bin yıl öncesinde İspanya ve Fransa’daki mağaraları incelediler. Bu mağaraların ortak özellikleri, olağan bir insanın ulaşımı için çok da müsait olmayacak derecede dar ve biçimsiz geçişlerden oluşmasıydı. Mağaralara çizilen fotoğrafların ortak özellikleri ise renk olarak siyah ya da kırmızı kullanılmış olmasıydı. Çizilen fotoğraflar genel olarak hayvan fotoğrafları, el izleri ve soyut çizimler.

Birinci çağ ressamlarının değerli bir kısmı ayık başla çizim yapmamış

Yapılan bilimsel araştırmalarda seçilen tüm bu mağaralarda oksijen düzeyinin çok düşük olduğu sonucuna varıldı. Bu da aslında o periyot mağaralarda fotoğraflar çizen ilkel ressamların, fotoğrafları yalnızca halüsinasyon altında çizebileceği sonucunu doğuruyor. Bilim insanları, oksijen tüpü olmaksızın bu mağaralarda bulunan bir kişinin zihninin sağlam kalmasının imkansız olduğunu tabir ettiler.

Düşük oksijen düzeyi, bilindiği üzere kısa müddette hipoksiye sebep olur. Hipoksi için halk lisanında dağ tutması ya da dağ çarpması ismi da veriliyor. Hipoksiye maruz kalan şahısta birinci başlarda baş ağrısı ve baş dönmesi görülürken akabinde süratli kalp atışı, dikkat toplayamama ve halüsinasyon görme üzere sonuçlar ortaya çıkıyor. Şayet kısa müddette müdahale edilmezse ya da kişi ortamı terk etmezse, hipoksi vefatla sonuçlanıyor.

Alkolün olmadığı yerde mağaralardan demlenmişler

Bilim insanları birinci çağ ressamlarının bir manada başlarını güzelleştirmek için bu tip mağaralara şuurlu olarak girmiş olabileceklerini düşünüyor. Yani günümüzde gördüğümüz mağara fotoğraflarının kimilerinin bize saçma gelmesinin ana kaynağı; ilkel ressamların bilhassa başlarını demlemek için mağaraya girip, o başla bir şeyler çizmiş olmalarıdır.

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4 / 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir