ARM Tabanlı Çiplerin Sevkiyatı 200 Milyarı Aştı

ARM mimarisi dünya genelinde benimsenmeye ve süratle yayılmaya devam ediyor. Şirket ortaklarının birinci 50 milyar çipi göndermeleri yaklaşık 23 …

ARM Tabanlı Çiplerin Sevkiyatı 200 Milyarı Aştı
  • 0
  • 1
  • 22 Ekim 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

ARM mimarisi dünya genelinde benimsenmeye ve süratle yayılmaya devam ediyor. Şirket ortaklarının birinci 50 milyar çipi göndermeleri yaklaşık 23 yıl (1991’den 2014’e kadar) aldı. Akabinde öbür 50 milyar çipin gönderimi üç yıl (2014’ten 2017’ye kadar) sürdü. Artık ise ARM ekosistemini kullanan 100 milyar yeni çipin teslim edilmesinin yaklaşık 4.5 yıl sürdüğü bildirildi. ARM, mimarisine bağlı olarak her saniye yaklaşık 500 çipin üretildiğini söyledi.

Şu anda ARM tabanlı çiplerin sevkiyatı 200 milyar doları aştı ve 500 milyar ve bir trilyon üzere sayıların ne vakit görüleceği akıllara geliyor. Yapay zeka, HPC, uç bilgi süreç, robotik ve IoT üzere mega trendlerle birlikte ARM ortaklarının önümüzdeki 10 yıl içinde 1 trilyon çip üretimine ulaşacağı kestirim ediliyor.

Bunun yanında yeni pazarlara girmek kadar mevcut pazarlardaki pozisyonu korumak da değerli çünkü ARM’nin karşısında süratle gelişen RISC-V ekosistemi var. Yalnızca üç yahut dört yıl evvel, mevcut RISC-V çekirdekleri sırf kolay mikro denetleyicilere hitap edebiliyordu, lakin bugün Linux üzere güçlü işletim sistemlerini çalıştırabiliyor.

RISC-V komut seti mimarisinin (ISA) ARM’ye nazaran sahip olduğu en değerli avantajı, telifin fiyatsız olması ve birçok dizaynın açık kaynaklı olması diyebiliriz. Değerli teknoloji şirketleri, RISC-V için yazılımlarını geliştirdiği sürece tasarruf etmek emeliyle ARM’den RISC-V yongalara geçmeyi düşünebilir.

Örneğin ARM’nin en kıymetli müşterilerinden biri olan Apple’ın RISC-V üzerinde çalışmalar yürüttüğünü belirtmiştik. ARM, yazılım uyumluluğu ve kanıtlanmış dizaynlar sunuyor olsa da, şirketin fiyatsız tahlillerle rekabet etmesi sıkıntı olacaktır.

ARM’nin CPU mimarisi dünyanın en yaygın ISA’sı haline geldi. İşlemciler bugünlerde çabucak hemen her yerde kullanıldığından, ARM mimarisinin başarısı önümüzdeki yıllarda artacak üzere görünüyor. Lakin ARM’nin önünde birden fazla zorluk var. Birinci olarak, bilgi merkezlerinde yerini sağlamlaştırması ve bir mühlet sunuculara hakim olan x86 ISA’ya meydan okuması gerekiyor. İkincisi, mevcut pazarlarını muhafazası ve açık kaynaklı, telifsiz bir mimari olan RISC-V’ye karşı rekabetçi kalması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir