Alibaba, 11.11’de 85 Milyar Dolarlık Satış Rekoru Kırdı

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, Bekarlar Günü’nde (Singles Day) 85 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora …

Alibaba, 11.11’de 85 Milyar Dolarlık Satış Rekoru Kırdı
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, Bekarlar Günü’nde (Singles Day) 85 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora imza attı. Alibaba, dünyanın en büyük online alışveriş şenliği olan Bekarlar Günü’nde geçtiğimiz yıla kıyasla satışlarını %8,5 oranında artırdı. Aslında bu oran, geçmiş yıllara kıyasla satışların yıllık artışındaki en düşük düzey. Şirket, 2009 yılından bu yana düzenlediği aktiflikte her yıl çift haneli oranlarda büyüme kaydetmişti. Geçtiğimiz yıl düzenlenen alışveriş etkinliğinde ise şirket 78 milyar dolarlık satış yapmıştı. Tekrar de Alibaba bu yıl yeni bir rekora imza atmayı başardı.

Alibaba’nın alışveriş aktifliğini cazip kılmak için her yıl ünlü isimler de konuk olarak ağırlanıyordu. 2017 yılında Nicole Kidman aktiflikte yer alırken 2019 yılında da Taylor Swift, Shanghai’daki galada performans sergilemişti. Geçen sene ise Katy Perry’nin performansı aktifliğe damga vurmuştu. Bu yılki Bekarlar Günü alışveriş çılgınlığında ise ünlü oyuncu Benedict Cumberbatch konuk oldu.

“Sosyal sorumluluk” vurgusu yapıldı:

Alibaba, 11 gün süren şenlikten elde ettiği rekor gelire karşın bundan sonra farklı bir bakış açısıyla hareket edeceklerini açıkladı. Çin Hükümeti toplumun tamamının refaha kavuşması için şirketler üzerinde baskı kurmaya devam ederken Alibaba da yaptıkları açıklamada elde edilen sayıların ötesinde ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘kapsayıcılık’ kavramlarına odaklanmak gerektiğine dikkat çekildi. Başkanvekili Yang Guang, “Bu yılki 11.11 Global Alışveriş Festivali’nde kararlı ve kaliteli bir büyüme kaydederek değişen Çin tüketim iktisadının bir fotoğrafını çıkardık. Ayrıyeten bu yıl 11.11 aktifliğinin gücünü kullanarak toplumsal sorumluluğumuzu da yerine getirdik. Bu yılki şenlik, sürdürebilir bir gelecek inşa etmede manalı bir dönüm noktası oldu.” açıklamasında bulundu.

Buna ek olarak Alibaba’nın Pazarlama Müdürü Chris Tung, “11.11 aktifliğinin birinci evrelerinde büyümeye odaklandık. Tıpkı bir ailenin çocuklarının uzunluğunu ve gücünü artırmak istemesi üzere. Ama çocuklar ergenliğe girmeye başladıklarında odaklanılması gereken şey çocukların toplumsal sorumluluk algısını geliştirmektir. Biz de şu anda buna odaklanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir