Activision, reaksiyon çeken Kur’an manzarası için özür diledi!

Activision-Blizzard, Call of Duty: Vanguard oyununda yer alan Kur’an imgeleri için özür bildirisi yayınladı. Birinci olarak toplumsal medyada …

Activision, reaksiyon çeken Kur’an manzarası için özür diledi!
  • 0
  • 2
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Activision-Blizzard, Call of Duty: Vanguard oyununda yer alan Kur’an imgeleri için özür bildirisi yayınladı. Birinci olarak toplumsal medyada paylaşılan imajlarda, Arapça harflerle yazılan ve Kur’an’a ilişkin olduğu belirlenen birtakım sayfaların sistemsiz bir halde yere saçıldığı gözüküyordu. Ayrıyeten sayfaların kana bulanmış vaziyette olması da dikkat çekmişti.

Olay Twitter başta olmak üzere toplumsal medya platformlarında ve forum sitelerinde gündeme geldi. Birçok kullanıcı Activison’a bu tavrından ötürü boykot daveti yaparken, oyuncuları Call of Duty: Vanguard’ı ve başka CoD oyunlarını oynamamaya davet etti. Yansılar üzerine açıklama yapan Activision, kusurunu kabul etti ve Müslüman topluluktan özür diledi.

“Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an içeriği duyarsızdı”

Activision-Blizzard, Call of Duty Middle East hesabından yayınladığı açıklamada, kelam konusu içeriğin “duyarsızca” oyuna yerleştirildiğini kabul etti. Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an imgelerini kastederek “asla o denli gözükmemeliydi” diyen şirket, bu şekil durumların yaşanmaması için gerekli adımları atacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Geçen hafta, Müslüman topluluğuna karşı duyarsız olan ve ezkaza oraya yerleştirilen içerikler yer alıyordu. Oyundan kaldırıldı. Asla oyunda gözüktüğü üzere olmamalıydı. Bunun için derinden özür dileriz. Gelecekte bu cins durumların yaşanmasını önlemek için gerekli adımları derhal atıyoruz.”

Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an imajları birinci olarak toplumsal medyada ortaya çıktı. Bir kullanıcı, ekran imajlarını paylaşarak “Zombi modunda yerde Kur’an sayfalarını görüyorum. Doğruysa bir an evvel kaldırılması gerektiğini söyleyebilirim” diyerek yansısını lisana getirdi.

Kur’an sayfalarının sistemsiz bir halde yere saçılmış ve kana bulanmış halde olması reaksiyonların odağındaydı. Olayın yaygınlaşması üzerine kullanıcılar toplu halde Activison’a karşı birleşti ve boykot daveti yaptı. Farklı oyun stüdyolarında çalışan geliştiriciler de hususa dahil oldu. Şirket kelam konusu sahneleri oyundan kaldırsa da, yansılar hala tam olarak dinmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir