Activision Müslümanlardan Özür Diledi

Dünya genelinde yıllardır İslamofobi sebebiyle Müslüman beşerler çeşitli mağduriyetler yaşıyor. Birçok farklı bölümde İslamofobinin yayılmasına …

Activision Müslümanlardan Özür Diledi
  • 0
  • 3
  • 13 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Dünya genelinde yıllardır İslamofobi sebebiyle Müslüman beşerler çeşitli mağduriyetler yaşıyor. Birçok farklı bölümde İslamofobinin yayılmasına yönelik kimi tenkitlerde bulunuluyor. Bilgisayar oyunları da kimi vakit benzeri tenkitlere amaç olabiliyor. Oyunlardaki konuşmalar, imgeler, misyonlar, bu hususta vakit zaman tenkit aldı.

Birinci olarak 2003 tarihinde piyasaya sürülen ve birçok insanın çocukluğunu süsleyen bilgisayar oyunları ortasında yer alan Call of Duty serisi de piyasaya çıktığı günden bu yana kelam konusu sorunla ilgili tenkitlere alıyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve 2. Dünya Savaşı’nı bahis edinen Call of Duty: Vanguard’da yer alan bir Kur’an sahnesi sebebiyle Activision-Blizzard Müslüman kullanıcılarından özür diledi.

“Yanlışlıkla dahil edildi”

Görüntü oyun bölümünün esaslı isimlerinden Activision, geçtiğimiz aylarda Call of Duty’nin yeni oyunu Vanguard’ı duyurmuştu. Merakla beklenen oyun geçtiğimiz hafta resmi olarak yayınlandı. Oyunun yayınlanmasıyla birlikte bir tartışma da meydana geldi. Birçok kullanıcıyı heyecanlandıran oyunun Zombi modundaki Stalingrad haritasında bir yere dağılmış ve kimileri ise kana bulanmış halde Kur’an’dan sayfaların göründüğü belirlendi.

Müslüman kullanıcıların dikkatini ve reaksiyonunu çeken sahnelerden ötürü Activision-Blizzard Müslümanlardan özür diledi. Call of Duty Orta Doğu toplumsal medya hesapları üzerinden yayınlanan açıklamada, manzaraların oyuna kazara dahil edildiğini belirterek, “Call of Duty herkes için yapılır. Geçen hafta ezkaza dahil edilen, Müslüman toplumuna duyarsız içerikler vardı ve fark edildiği an oyundan çıkarıldı. Oyundaki üzere görünmemeliydi. Derinden özür dileriz. Gelecekte bu çeşit olayların yaşanmaması için, durumu ele almak için kendi içimizde acil adımlar atıyoruz” sözlerine yer verdi. Akabinde oyundaki Kur’an sayfaları yerine boş sayfalar dahil edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir