27 Ağustos Cuma Hutbesi yayınlandı! 27 Ağustos Cuma Hutbesi tam metni!

Müminleri bir ortaya getiren ve birlik beraberliğin feyzini almayı sağlayan Cuma Namazı, Cuma Hutbesi ile manalı hale geliyor. Diyanet İşleri …

27 Ağustos Cuma Hutbesi yayınlandı! 27 Ağustos Cuma Hutbesi tam metni!
  • 0
  • 1
  • 28 Ağustos 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Müminleri bir ortaya getiren ve birlik beraberliğin feyzini almayı sağlayan Cuma Namazı, Cuma Hutbesi ile manalı hale geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı 27 Ağustos Cuma Hutbesi ile değerli bahislerde bilgilendirmeler yapılırken inanlar bu hususları öğreniyor; unutulanlar hatırlanıyor. Haberler.com haberini okuyorsunuz. Haber kaldığı yerden devam ediyor.

27 AĞUSTOS 2020 CUMA HUTBESİ

Tarih: 27.08.2021

ALLAH’IN YARDIM ETTİĞİNE YENİLGİ YOKTUR

Saygıdeğer Müslümanlar! Haberler.com okumaya devam edin. Sizlere en yanlışsız bilgileri tarafsız formda iletiyoruz.

Okuduğum ayet-i kerimede Şanlı Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; şayet sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah’a güvensinler.”

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah’tan öbür ilâh yoktur, O’nun ortağı da yoktur. Mülk ve hamd O’na aittir. O her şeye kâdirdir. Güç ve kuvvete fakat Allah’ın yardımı ile erişilir.”

Aziz Müminler!

Şimdi Hz. Ömer’in hilafet yıllarıydı. Cenâb-ı Hakk’ın yardımı, İyâz b. Ganem komutasındaki sahabe-i kiram efendilerimizin cüret ve fedakârlığıyla Diyarbakır fethedilmiş, Anadolu’muzun kapıları İslam’a açılmıştı. Tekrar bu türlü bir Ağustos günü Malazgirt zaferiyle Anadolu, İslam’ın ve Müslümanların ebedi yurdu oldu. O günden bugüne şehit kanlarıyla sulanmış bu kutsal topraklar, hak ve hakikatin, itimat ve yüreğin, huzur ve barışın sembolü, zalimin hasmı, mazlumun umudu oldu.

Değerli Müslümanlar!

Ulu tarihimiz şahittir ki ecdadımızın gayesi, kuru bir arbede, kolay bir cihangirlik davası değildir. Cennetmekân ecdadımız “ya muzaffer olur gayeme ulaşırım; ya da şehit olur cennete girerim” niyetiyle sefere çıkmıştır. Allah! Allah! nidalarıyla, biraz sonra öleceğini bile bile ve en ufak bir tereddüt göstermeden vatanını müdafaa etmiştir. İ’lâ-yi kelimetullah yani Allah’ın kelamını yüceltmek, adalet ve merhameti bütün cihana hâkim kılmak için zaferden zafere koşmuştur. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayındaki birçok zaferlere bizi ulaştıran, işte bu ruhtur. Malazgirt’te, Mohaç’ta, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da, bütün terör örgütleriyle ve şer güçleriyle çabamızda daima tıpkı ruh vardır.

Kıymetli Müminler!

Bugün bize düşen, bu ruhu canlı tutmak, yaşatmak ve yüceltmektir. Birliğimizden, beraberliğimizden ve kardeşliğimizden ödün vermemektir. Bizi biz yapan, bizi millet yapan kıymetlerin etrafında sıkı sıkıya kenetlenmektir. Unutmayalım ki Allah Teâlâ’nın yardım ettiğine galip gelecek hiçbir güç yoktur.

Bu vesileyle Hz. Âdem (a.s)’dan günümüze kadar i’lâ-yi kelimetullah aşkıyla yanıp tutuşan, mukaddesat uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize ve Hakk’a yürüyen kahraman gazilerimize Büyük Rabbimden rahmet diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir